Omuz Sıkışmasına Ne İyi Gelir

Omuz Sıkışmasına Ne İyi Gelir

Omuz sıkışması sendromu olan insanların büyük çoğunluğu ilaçlar, esneme egzersizleri ve iyileşene kadar tekrara dayalı veya kolu omuz aşırı kaldırmak gereken işlerden uzak durarak tümüyle tedavi edilir.

Kısa bir süreliğine iltihap kurutucu ilaçlar kullanmak ağrıyı dindirebilir, ama altta yatan sorunu çözmez ve ağrı tekrar nükseder. Bu tıbbi sorun için herhangi bir özel tedavi yoktur ve verilen ilaçlar kişiden kişiye değişir. Eğer kullanılan iltihap kurutucu ilaç 10 ila 14 günde etkisini göstermezse işe yarayan bir tane bulunana kadar başka bir ilaç denenir.

İlaç almanın dışında her gün sıcak duş altında esneme egzersizleri de yardımcı olur. Başparmağınızla başınızdan aşırı sırtınızın üstüne dokunmaya çalışmalısınız. Sakat omzunuzla tekrara dayalı faaliyetlerden, özellikle dirseğin omuz çizgisini geçtiği hareketlerden kaçının. Elektrik süpürgesi kullanma, boyama, bahçede yaprak temizleme, araba yıkama gibi işlerden uzak durun. Doktorunuz sizi omuz kaslarını güçlendirme ve esnetme için en etkili egzersizleri gösterecek bir fizik terapistine sevk edebilir.

Ağızdan alınan iltihap kurutucu ilaçlara rağmen belirtileriniz ısrar ediyorsa doktorunuz kortizon türü bir iğne seçeneğini düşünebilir. Kortizon çok güçlü bir iltihap kurutucu ilaçtır. Fakat sık kullanıldığında kasları ve tendonları zayıflatacağı için dikkatle kullanılmalıdır.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.