Parmak Ağrısına Ne İyi Gelir

Parmak Ağrısına Ne İyi Gelir

Parmak ağrısı incinmeden dolayı ise;

İncinen parmağınızı kanamayı, iltihaplanmayı ve şişmeyi en aza indirmek amacıyla ilk 24 ve 72 saatte tedavi etmeniz gereklidir. Parmak incinmesinin tedavi şekilleri şöyledir:
Hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlamak ve acıyı azaltmak ve şişliği dindirmek amaçlı incinen parmağınızı kullanmaktan kaçının.

Parmağı korumanın ve sabit tutmanın en iyi yolu atel veya bandaj yardımıyla yanındaki parmağınıza sabitlemektir.

Parmağınıza aşırı basınç uygulamanıza sebep olacak aktivitelerden kaçının. Doktorunuza parmağınızı dinlendirmek için en iyi yolun ne olduğunu sorun ve incinen parmağınızı kullanmayın.

Buz Tedavisi
İncinen parmağınıza koyacağınız buz, şişliği ve acıyı azaltmada iyi bir tedavi yöntemi olacaktır. Fakat buzu direk derinizle temas ettirmeyin. Buzu ve ya buz torbasını bir havlunun içine sarıp her 10 veya 20 dakikada bir parmağınıza günde 4 sefer uygulayın. Bu uygulamayı ağrılar ve şişlikler dinene kadar devam ettirin. Buz tedavisinin faydalı olması için bu işleme ilk 48 saat içinde başlamanız gerekir.

İlk 24 ve 72 saat sürecinde parmağınıza bandaj sarmanız hem sabit durmasında hem de şişliğin inmesinde yardımcı olacaktır. Bandajla uyguladığınız baskı yönteminde bandajın kan akışınızı engellemeyecek derecede çok sıkı olmamasına dikkat edin.

Parmağınıza uygulayacağınız en iyi bandaj yöntemi 8-9 cm’lik bir atel ile tüm parmağı sarmaktır. Bu şekilde yapılan bandaj hem iyileşmeyi hızlandırır hem de parmağınızın sabit kalmasını sağlar.

İlaç Kullanımı
Doktorunuz size acıyı azaltmak ve iltihaplanmayı önlemek için gerekli olan doğru ilacı tavsiye edecektir. Bu tarz durumlarda kullanılan yaygın ilaçlar şunlardır:

Reçetesiz alabileceğiniz asetaminofen, aspirin, naproksen veya ibuprofen gibi ağrı kesiciler ve iltihap önleyiciler.
Cildinize direk uygulayabileceğiniz bölgesel ağrı kesiciler
Ciddi bir ağrı var ise reçeteli alabileceğiniz diğer ilaçlar

Egzersiz Yapmak
Uygun ve doğru bir tedaviden sonra incinen parmağın iyileşmesi 1-2 hafta sürer. Bu aşamada yapmanız gereken egzersizlerin sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorup, aşağıdaki egzersizleri günde 3 defa yapmanız iyileşme sürecinde yardımcı olacaktır.

Fakat bu egzersizler sonrası parmağınızın durumu kötüleşirse yapmayı bırakın. Bu egzersizler şu şekildedir:

Eli Açıp Kapatmak
Acıyı hissedene kadar parmaklarınızı içe kıvırarak sıkı bir yumruk yapın ve tekrar açın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın

Parmakları Yaklaştırıp Uzaklaştırmak
Öncelikle elinizi parmaklarınız bir arada olacak şekilde dümdüz tutun ve acı hissede kadar parmaklarınızı yana doğru birbirinden ayırın ve daha sonra tekra birleştirin.sifalibitkileriniz.com Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın

Tenis Topu Sıkmak
Elinize bir tenis topu alın ve acı hissedene kadar sıkabildiğiniz kadar tüm gücünüzle sıkın. Topu 5 saniye o şekilde sıkın ve bırakın. Bu egzersizi 10 kere tekrarlayın.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.