Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir

Akut sırt ağrıları genellikle ağır kaldırma, ters bir hareket, spor yaparken zorlanma gibi normalde yapmamanız bir hareketi yaptığınızda ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda ağrı keskindir ve bıçak saplanıyormuş hissini uyandırır. Pek çok ortopedist böyle bir akut sırt ağrısı durumunda 3 günü geçmeyecek şekilde yatak istirahati önermektedir. Yatak istirahatinden sonra sırt kaslarınızı güçlendirmek için kendi kendini tedavi egzersizlerine başlayabilirsiniz.

Tabi sırt ağrınızın isin verdiği ölçülerde. Yatak istirahati sırasında akut sırt ağrınızın daha çabuk hafiflemesi için soğuk ve sıcak kompresi uygulayabilirsiniz. Yatak istirahatinin ilk iki günü ağrının olduğu yere buz koyduktan sonra 5-6 dakika masaj uygulayın. İki gün sonra buz torbası yerine sıcak kompres koyup masaja devam edin.

Kronik sırt ağrılarından şikâyetçiyseniz yüzüstü yatmamalısınız. Kronik sırt ağrıları için en uygun yatma pozisyonu sırtüstü S şeklidir. Sırtüstü yatarak başınızın ve boynunuzun altına yastık desteği yapın. Sırtınız tamamen düz pozisyonda olacak şekilde dizlerinizin altına da bir yastık yerleştirin. Bu bel bölgesinde zorlanmayı hafifletecektir.

Kronik sırt ağrısı için kullanabileceğiniz diğer bir uyku pozisyonu da yan yatıp bacaklarınızın arasına yastık koymaktır. Kronik bel ağrısı durumunda bel bölgenizi güçlendirmenizi sağlayacak egzersiz önerileri bir fizik tedavi uzmanından öğrenebilirsiniz.

Eğer sırt ağrılarınız ile aynı anda oluşan ayaklarda diz bölgesinin altından itibaren his kaybı gibi bir şikayetiniz varsa hemen doktora görünmelisiniz. Böyle bir durumda asla egzersiz yapmamalısınız.

Evde Tedavi
Öncelikle 24 ila 48 saat dinlenmek ve sonrasında faaliyetleri mümkün olduğunca aşamalı artırmak genelde verilen tavsiyeler arasındadır. Bununla birlikte, esneme hareketleri veya sırta fazladan yük bindiren faaliyetler yapmanız istenmez.

Bir yanınızın üzerinde yatarken dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirerek uyumanız size rahatlık verir. Bazı doktorlarsa dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek sırt üstü yatmanızı tavsiye ediyorlar.

Belli birtakım sırt egzersizlerinin akut sırt ağrısı olan insanlarda ağrıyı iyileştirdiği ve fonksiyonel becerileri artırdığı kesinleşmedi. Ama egzersiz, kronik sırt ağrısı olan insanların normal faaliyetlerine ve çalışma hayatlarına dönmelerine yardımcı olabilir.

Reçeteye tabi olmayan ilaçlar ağrıyı geçirebilirler.

Reçeteye tabi olmayan ibuprofen, alt sırt ağrısının kısa süreli tedavisi için mükemmel bir etken maddedir. ülser ve gastroentestinal kanama riski nedeniyle bu ilacı uzun dönemli kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışın.

Asetaminofenin ağrıyı geçirmede ibuprofen kadar etkili olduğu biliniyor.

Yüzeyden uygulanan kremlerin etkili olduğu ispatlanamamıştır.

Bazı insanlara buz veya ısı uygulama iyi geliyor görünüyor. Etkili olduğu kanıtlanmamasına rağmen kullanılmasının zararı olduğu düşünülmüyor. Dikkat edin: Cilt üzerine doğrudan buz koymayın veya ısıtma torbasını “yüksek” ayarda kullanmayın.

çoğu uzman, uzun süreli yatak istirahatinin iyileşme sürecini uzattığında hemfikir. Ayrıca yatakta dinlenen insanların depresyon, bacaklarda kan pıhtısı oluşumu ve kas gücü azalması olasılıkları daha yüksek. Birçok uzman, 48 saatten fazla yatak istirahatini ve beden hareketliliğinin azaltılmasını tavsiye etmez. Bir başka deyişle ayağa kalkın ve mümkün olduğu kadar hareket edin.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.