Sırt Tutulmasına Ne İyi Gelir

Sırt Tutulmasına Ne İyi Gelir

Sırt kaslarımızın kasıldıktan sonra gevşememesi sırt tutulmasına neden olacaktır. Sırt kaslarımız yüzeysel sırt kasları ve derin sırt kasları olmak üzere iki katmandır. Genelde tutulmaya neden olan ise derin sırt kaslarıdır. Çünkü derindeki kaslar yüzeysel sırt kaslarına nazaran daha hacimlidir, daha kuvvetlidir ve bunlardan dolayı da daha fazla enerji harcamaktadırlar. Bu kasların bir kaos yaşama ihtimali yüzeysel sırt kaslarından daha fazladır.

Sırt Tutulmasının Tedavisi
Öncelikle sırtı sıcak tutmak çok önemlidir. Bu sıcaklık devamlılık ister. Yani bir ısınan bir soğuyan sırtta tutulma daha da derinleşir ve yaygınlaşır. Tutulma diğer kasları da hızla etkiler. Sırt ısısının sabit ve yüksek tutulmasının en iyi yolu bir havluya sarılı sıcak su torbasıdır. Sıcak su torbası sırt ısısını muhafaza ederken havlu ise sırtımızın nemini alacaktır.(havlu önemli bir ayrıntıdır)

Ağrı Kesiciyle Tedavi Desteklenmelidir. Ağrıkesiciler sinir sistemini baskılayarak beyin ve omuriliğimizin kaslarımıza yanlış sinyaller göndermesini engeller. Bazı durumlarda beyin ve omuriliğin kaslara gönderdiği yanlış sinyaller sırt tutulmasının şiddetini körükler.

Kas Gevşetici İlaç Almadan Tutulma Tam olarak giderilemez. Kas gevşetici ilaçlar kasların sinirsel ve metabolik olarak gevşemelerini sağlayan kimyasallardır. Bu ilaçlar bütün vücudumuzdaki kasların hareketlerini etkilerler. Gevşeyen kaslar kendini çabucak toparlar.

Kremler ve jeller kas gruplarına doğrudan nüfuz ederler. Kas tutulması yaşadığınız yere süreceğiniz krem ve jeller o bölgeye doğrudan ulaşabileceğinden dolayı çok önemlidir. Bu jel ve kremler ağrı kesici özelliğinden dolayı da sizlere rahatlama sağlar.

Öneriler
Öncelikle otururken dik oturmalıyız. Eğer uzun süreli oturacaksak sırtımızı destekleyerek oturmalıyız. Ve her yarım saatte bir yerimizden kalkıp en az iki dakika hareket etmeliyiz. Yataktan kalkarken ani hareketlerden kaçınmalıyız. Yatak sertliğimiz orta halli olmalıdır. Aşırı sert yataklar ve aşırı yumuşak yataklar sırt tutulmalarına davetiye çıkartan şeylerdir. Günlük hayatta da ani hareketlerden kaçınmak çok önemlidir. Bir şey taşıyacaksak onu belimizden bükülerek kaldırmak yerine dizlerimizden bükülerek kaldırmalıyız. Taşınacak şeylerin iki kola da eşit dağıtılması çok önemlidir. Sırtımız terli ya da ıslakken rüzgâra maruz kalmamalıyız. Eğer rüzgârda kalacaksak mutlaka sırtımızı uygun bir şekilde korumalıyız.

Yağlar (özellikle zeytinyağı) vücut gözeneklerini kapattığından iyi bir ısı yalıtımı sağlar. Isı yalıtımı ise kaslardaki sıcaklık bozulmalarını engeller ve kas tutulmalarını en aza indirir. Ayrıca sırt tutulması tedavisinde yardımcı faktör olarak da yağlar kullanılabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.