Sistite Ne İyi Gelir

Sistite Ne İyi Gelir

İdrar yollarının iltihaplanması anlamına gelen sistit, idrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Kadınlar hayatları boyunca en az bir ya da 2 kez sistit hastalığına yakalanabilir. Sistitin tedavisi teşhis edildiğinde genellikle çok kolaydır. Basit sistit hastalığı tek doz ilaç ya da günde 2-2,5 litre su içilerek tedavi edilebilir.

Komplike sistit denen şikayetleri daha şiddetli olan sistitte 3 ya da 5 günlük antibiyotik tedavisi yeterli olabilir. Ateş, iştahsızlık ve şiddetli yan ağrılarına neden olan sistitte damardan ya da kalçadan iğne uygulaması yapılabilir. Kronik sistit denen çok uzun süreli sistitlerde ise özellikle C vitamini kullanımı, kızılcık suyu ya da şurubu, yaban mersini suyu da tüketilebilir.

Ayrıca, su ile birlikte idrar daha az konsantre olmakta ve enfeksiyona neden olan bakterilerin daha hızlı vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Su ile birlikte, enfeksiyonla savaşmak için vücudun gereken vitamin ve mineralleri sağlaması için meyve ve sebze suları içebilirsiniz.

Sistitten Korunma Yolları
Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vaginal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.
Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem, bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları kullanın.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.