Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir

  • 11 Aralık 2017
  • Yorum Yaz
  • 1.067 kez incelendi.
Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir

Topuk ağrısı için buz terapisi ile tedavi yöntemi; Birçok uzman doktorunda önerdiği bir tedavi yöntemidir. Topuk ağrısı olan bir kişi küçük pet şişelere su doldurup buzdolabında iyice dondurduktan sonra buzlu şişeyi düz bir zemine koyuyor. Ardından ayağı ile şişenin üzerine bastırıp topuk kısmı ile şişeyi bir ileri bir geri iterek topuk kısmına buz masajı yapıyor. Bu şekilde biraz sabır gösterip 20 dakika devam ediyor. Buz masajını yaklaşık 20 dakikadan günde iki defa yapan kişilerde topuk ağrısı azalarak yok olacaktır.

Çeşitli egzersiz ile topuk ağrısı tedavisi; Yataktan kalkar kalkmaz birkaç adımdan sonra topuk ağrısı çekenler yataktan kalkmadan ve kalktıktan sonra yapacakları bir kaç egzersiz ile bu ağrılardan kurtulabilirler.

Örneğin; Yataktan daha kalkmadan bir havlu veya varsa spor lastiğini tam ortasını ayağımıza geçirip iki uzunu ellerimizle tutuyoruz. Dizlerimizi hiç bükmeden ayağımızı kendimize doğru çekiyoruz. Bu şekilde ona kadar sayıp bırakıyoruz.

Tekrar aynı işlemi yapıyoruz bu işlemi yaparken parmaklarımız bize doğru bakacak ve baldırlardan topuklarımıza kadar kasılmayı hissedeceğiz. Bu şekilde 10 defa tekrarlıyoruz.
Daha sonra yataktan kalkıp düz bir zeminde ellerimizi duvara yaslayıp topuğu ağrıyan ayağımızı geriye diğerini bir adam öne atarak duvara bastırıyoruz. Vücudu asla bükmeden arkada kalan bacağın gerildiğini hissetmek gerekir. Topuklar yere sabit olmalı ve topuklarda hafif yanma hissedilebilinir bu şekilde ona kadar sayıp bırakıyoruz bu işlemi de 8-10 defa uygulamak iyi olacaktır.

Topuk ağrısı için aloe vera bitkisi; Topuk ağrısı çekenler özellikle de topuk dikeni ağrısı çekenler için oldukça etkili bir yöntemdir. Topuk ağrısı çeken bir kişi aloe vera bitkisinden avuç içi büyüklüğünde kesip fırında yaklaşık 10-15 dakika pişirip hafif ılık iken ortasından keserek iç kısmı topuğa gelecek şekilde ayağımıza yerleştiriyoruz. Üzerine temiz bir bez sarıp bu şekilde yaklaşık 2 saat bekliyoruz. Her işiniz bittiğinde TV İzlerken yaparsanız daha iyi olur üzerine basmamış olursunuz.

Bitkisel yağlar ile topuk ağrısına son; Ilık zeytin yağı ile yapılacak masaj kesinlikle topuk ağrınıza iyi gelecektir. Yanı sıra Hindistan cevizi yağı ve susam yağını birleştirip 10 dakika topuğunuza masaj yapmakta oldukça rahatlatır. Bununla birlikte ardıç yağı ile masaj yaparak topuk bölgesindeki ağrılardan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bir yemek kaşığı zeytinyağının içerisine yarım limon suyu ve bildiğimiz aspirin hapını ezip karıştırıp topuğumuza yaklaşık 10 dakika masaj yaparak topuk ağrılarından kurtulmak mümkündür.

Not; Her topuk ağrısı çeken kişi kesinlikle kafasına göre kas gevşetici ilaçlar kullanmamalıdır. Aksi taktirde kemik erimesi gibi hastalıklara yol açabilir. Öncelikle uzman bir doktora gidip tavsiyelerine uymak gerekmektedir. Yanı sıra bitkisel ve doğal olan yan etkisi olmayan tavsiyelere uymakta da yarar vardır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.