Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

  • 14 Aralık 2017
  • Yorum Yaz
  • 1.032 kez incelendi.
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Topuk çatlakları oldukça yaygın bir problemdir. Topuk çatlakları derin olduğunda, ayaktayken ya da topuğa baskı uygulandığında ağrılara neden olabilir. Tedavi edilmediğinde çatlaklar daha da derinleşip kanamaya ve enfeksiyona da yol açabilir. Bu özellikle bağışıklık sistemi zayıf bireyler için tehlikeli olabilir.

Topuk Çatlağı İçin Öneriler

Ayak hastalıkları uzmanı ayaktaki ya da topuktaki kurumadan dolayı sertleşmiş dokuyu almayı tavsiye edebilir. Sert kısım alındıktan sonra çatlaklarda ağrı varsa doktor iyileşinceye kadar çatlakların birleşmesini sağlayan sargı kullanmayı tavsiye edebilir. Bazen uzman doktor çatlağın daha hızlı birleşmesi için doku yapıştırıcısı kullanmayı tavsiye edebilir.

Topuk çatlakları için uygun nemlendiriciler eczanelerde bulunmaktadır. Herhangi bir nemlendirici uygun olsa da aşırı kuru ciltler için özel yapılmış nemlendiriciler daha faydalı olabilir. Daha ciddi durumlarda doğrudan cildiye uzmanına danışarak da uygun nemlendirici elde edilebilir. Nemlendiricilerden azami faydayı almak için önce ayağınızı 15 dakika boyunca ılık suda bekletin. Daha sonra ayağınızı kurutarak nemlendiriciyi topuğunuzdaki çatlaklara sürün.

Her şeye rağmen topuk çatlağı için en uygun ilaç sıcak sudur. Sıcak su sert deriyi yumuşatarak, sünger taşıyla sert derinin alımını kolaylaştırır. Sünger taşı yoksa zımpara kağıdı kullanmak da aynı işlevi görür. Bu işlem çatlakların etrafındaki ölü derinin atılmasını sağlayarak iyileşmeyi ve yaranın kapanmasını hızlandırır.

Bir miktar olgun muzu ezip topuktaki çatlak kısımlara sürün ve 15 dakika beklettikten sonra sürülen kısmı temizleyin. Bu işlemi yatmadan önce uygulayıp sabaha kadar bekleyebilirsiniz fakat bu durumda üzerine uygulanan ayağa koruma amaçlı çorap giymek gerekir. Bu uygulama da nemlendirici etki yaparak çatlakların kapanmasını hızlandırır.

Ayağınızı her gece 15-20 dakika boyunca sıcak sabunlu suda bekletiniz ve daha sonra kurulayın. Sabunlu su da nemlendirici etki yapar ve enfeksiyon oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Topuktaki çatlaklara nemlendirici olarak zeytin yağı sürmek de etkili sonuç verir. Yatmadan önce topuğa zeytinyağı sürüp koruyucu olarak çorap giyin ve bir gece bekleyin. Bu işlemi çatlaklar kapanıncaya kadar uygulayabilirsiniz. Zeytin yağı nemlendirici etkisiyle yaranın daha hızlı kapanmasını sağlayacaktır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.