Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir

Topuğu ayak parmaklarının köküne bağlayan doku iltihaplanırsa topuk dikeni meydana gelir. Bu durum da, sürekli koşan atletler ve sporcularda sık sık görülürken, ayrıca ayağa tam olarak uymayan ayakkabıları giymek de topuk dikenine sebebiyet verebilir.

Topuk Dikeni Kekik Tedavisi
1 kahve fincanı kekik
2 litre sıcak su
Hazırlanışı: 2 litre sıcak su bir kovaya alınarak üzerine 1 kahve fincanı kekik ilave edilir. Su bir süre ılıdıktan sonra ayaklar kovanın içine alınarak 1 saate yakın bekletilir. Sıcak suya ilave edilen kekik topuk dikeni nedeniyle oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar.

Topuk Dikeni Elma Kabuğu Tedavisi
4 adet elma kabuğu
1 litre su
Hazırlanışı: 1 litre su tencereye alınarak içine 4 tane elmanın kabuğu eklenir. Karışım ocakta bir süre kaynatıldıktan sonra 30 dakika kadar dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra elma kabukları suyun içinden alınır. Elde edilen su cam bir kavanozun içine alınarak günde 2 defa bir su bardağı olacak şekilde içilir. Elma suyu kürü topuk dikeni tedavisine yardımcı olur.

Topuk Dikeni Bal Tedavisi
1 litre su
1 kahve kaşığı bal
1 yemek kaşığı vicks
Hazırlanışı: 1 litre su uygun bir kabın içine alınarak ılıtılır. Ilıyan su bir kovaya alınarak ayaklar yarım saat kadar suyun içinde bekletilir. Bal ve vicks bir kabın içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Ayaklar sudan çıkarıldıktan sonra bal ve vicks karışımı ayaklara güzelce sürülür. Daha sonra ayaklar bir bone ya da strech ile kapatılarak bir gece bekletilir. Ayaklar ertesi gün silinerek temizlenir.

Topuk Dikeni Yağ Tedavisi
2 yemek kaşığı kekik yağı
2 yemek kaşığı nane yağı
Hazırlanışı: Her iki yağ ufak bir kasenin içinde karıştırılarak ayaklara sürülür. Uygulama haftada 2-3 defa tekrarlanabilir. Bitkisel yağ karışımı ayaklarda oluşan ağrı ve sancıyı hafifletir.

Topuk Dikenine İyi Gelen Diğer Yöntemler
Bal ve Un: Bal bilindiği gibi etkili ve doğal bir antibiyotiktir. 1 yemek kaşığı kadar bal 1 yemek kaşığı unun içine eklenerek macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Karışım topuk dikeninden etkilenen bölgeye bir bez yardımı ile bağlanarak bekletilir. Uygulama 3 hafta boyunca düzenli yapılmalıdır. Eğer topuk dikeni iltihap nedeniyle oluşmuşsa bal ve un karışımı bölgede oluşan iltihabın kurumasına yardımcı olur.

Zeytinyağı ve Biber: 1 çay kaşığı kırmızı pul biber 1 tatlı kaşığı zeytinyağına eklenerek bal ve un karışımı gibi topuk dikeninden etkilenen bölgeye sarılır. Karışım topuk dikenine yol açan kitlenin yumuşamasına ve zamanla yok olmasına yardımcı olur.

Topuk dikenini tedavi etmek için doktor egzersiz programı önerecektir. Doktorun önerdiği egzersiz programları aksatılmadan uygulanmalıdır. Ayrıca topuk dikeninden etkilenen ayağın devamlı dinlendirilmesi tedavi için çok önemlidir. Topuk dikeni oluşan ayağa buz kompresi uygulamak da ağrıları hafifletmek için faydalı olur.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.