Vajinada Yaraya Ne İyi Gelir

Vajinada Yaraya Ne İyi Gelir

Vajinal yaralar iç ve dış labia, vajina, vajinal açıklığı veya vajinanın kendisi de dahil olmak üzere vulvanın (kısaca dış genital bölge, görünen vajina) herhangi bir yapısının hasar veya yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Bazen, vajinal ağrı aslında vulvadaki başka bir bölgedeki yaralanma, hastalık veya enfeksiyondan kaynaklanan ağrıdan yansıyan ağrı olabilir.

Vulvadaki ağrı ve rahatsızlık vajinal yaraların sık görülen bir nedenidir. Buna kimyasallardan kaynaklanan cilt tahrişleri, yinelenen enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar da neden olabilir. Vajinal mantar enfeksiyonları, vücudun veya rahim, yumurtalık ve komşu organları gibi diğer bölgeleri etkileyen altta yatan kronik hastalıklar da vajinada yara oluşumuna neden olabilir.

Tek başına vajina yarası nadiren ciddi bir duruma işaret eder. Fakat buna ani ateş yükselmesi, şiddetli ağrı, titreme ya da hızlı kalp hızı (taşikardi) gibi belirtiler de eşlik ediyorsa derhal bir acil servisten yardım alınmalıdır.

Tedavi edilmeyen vajina yaraları size daha da ağır şikayetlere neden olacaktır. Bu nedenle altta yatan neden her ne ise belirlenmeli ve tedavi başlatılmalıdır. Tedavi yapılmaması ve yetersizlik apse, kısırlık, kan zehirlenmesi, cinsel işlev bozukluğu, kanserin yayılması ve enfeksiyon yayılımı gibi kalıcı sorunlara yol açabilir.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.