Vajinal Akıntıya Ne İyi Gelir

  • 21 Ağustos 2017
  • Yorum Yaz
  • 1.214 kez incelendi.
Vajinal Akıntıya Ne İyi Gelir

Vajinal akıntı önce bir vajinal muayene yapılarak değerlendirilir. Akıntının rengi, kokusu, kıvamı, vajina epitelinin akıntı ile birlikte görünümü çoğunlukla akıntının etkeni hakkında bir fikir verir.

Mantar enfeksiyonlarında süt kesiği gibi bir akıntı izlenirken bakteriyel enfeksiyonlarda sarı, yeşil ve kötü kokulu olarak gözlemlenir. Eğer akıntının tipi ve görünüşünden net bir karar çıkmazsa o zaman vajinal kültür testi yapılır. Kültür içinden akıntıdan örnek alınır. Bu örnek laboratuvara gönderilir.

Gönderildikten sonra gelen sonuca göre hastanın tedavisi yapılır. Kültür sonrası izole edilen mikroorganizmaya bağlı olarak reçete düzenlenir. Reçetede çoğunlukla etkene yönelik ilaçlar ağızdan verilir. Vajinal florayı dengelemek için vajinal fitiller de verilir.

Vajinal Enfeksiyon Nasıl Önlenir
Vajinanın temizliğine dikkat edilerek vajinitin tekrarlaması önlenebilir. Tuvalet temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu şekilde dışkıdaki bakterilerin vajinaya bulaşması önlenir. Banyodan sonra dış genital bölgedeki sabun artıkları iyice durulanmalıdır. Vajina, normal banyonuzun dışında başka bir temizlik istemez. Vajinal duş yapılması burada yaşayan normal organizmaları uzaklaştırarak enfeksiyona zemin hazırlayacaktır.

* Alerji yapabilecek tampon veya pedler kullanılmamalıdır.

* Prezervatif kullanılarak cinsel yolla geçen mikroorganizmalardan korunulmalıdır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.