Vajinal Tahrişe Ne İyi Gelir

Vajinal Tahrişe Ne İyi Gelir

Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.

Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.

Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.

Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.

Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisinde hem ağızdan (sistemik etkili) hem de vajinal yoldan (lokal etkili) ilaçlar kullanılmaktadır.

Mantar enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlara “antimikotik ilaçlar (antimikotikler, antifungal ilaçlar)” denilmektedir.

Ağızdan (oral yolla) alınan antimikotik ilaçlar önce kana geçmekte daha sonra da vajinal doku içine girerek mantar hücrelerini yok etmektedir.

Ağızdan alınan antimikotik ilaçlar genelde tek günlük tedaviler şeklindedir. Itrakonazol ve Flukanozol türü ilaçlar en sık olarak reçete edilen mantar ilaçlarıdır.

Ağızdan alınan ilaçların daha iyi etki edebilmesi için vajinal yoldan ilaçlarla desteklenmesinde fayda vardır. Vajinal yoldan alınan mantar ilaçları fitil, ovül, krem şekillerinde olabilir. Eğer dış genital alanda da tahriş söz konusu ise antimikotik cilt kremleri de tedaviye eklenebilir.

Öneriler
Meyve, sebze, kepekli tahıllar ve yağsız süt ürünleri ile dengeli bir diyetle beslenin
Kan şekerinizi kontrol altında tutun
Gereksiz antibiyotik kullanımından kaçının
Yoğurt yiyin veya probiyotik takviye kullanın
Pamuk, keten veya ipek gibi doğal kumaşlar giyin
İç çamaşırı sıcak suyla yıkayın
Sıkı pantolon, külotlu çorap, tayt gibi sizi havasız bırakan kıyafetlerden kaçının
Kadınsı deodorant veya kokulu tamponlar veya pedler kullanmayın
Sıcak suyla dolu küvet içinde oturmak veya sık sık sıcak duş almaktan kaçının
Vajinal bölgenizi temiz tutun. Temizlik için hafif, kokusuz sabun ve su kullanın
Tuvaleti sonra, makattan vajinaya veya idrar yoluna mantar veya bakteri yaymaktan kaçınmak için önden arkaya silin
Vajinal bölgenizi kuru tutmaya yardımcı olan ve sıcaklık ve nem tutmayan pamuklu iç çamaşırı giyin. İç çamaşırı olmadan uyumayı deneyin.
Islak mayonuzu hemen değiştirin
Pedleri veya tamponları sık sık değiştirin
Vajinal deodorant sprey veya toz kullanmayın. Bu maddeler vajinanızdaki organizmaların normal dengesini değiştirebilir

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.