Yanak Sarkmasına Ne İyi Gelir

Yanak Sarkmasına Ne İyi Gelir

Yüz sarkmaları için evde kolayca uygulayacağınız doğal yöntemler;

Yumurta akı ile yüz sarkması
Yumurta akı büzücü ve sıkılaştırıcı özellikleri ile cilt sarkmalarını kontrol altına almak için kullanılabilir. Cildi besler ve nemlenmesini sağlar.
– Köpüklü bir doku elde edene kadar bir ya da iki yumurta akı iyice çırpılır. Ardından yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ciltte yaklaşık 20 dakika kadar bırakılmalıdır. Daha sonra soğuk su ile cilt durulanabilir.
– Bir çorba kaşığı yoğurt, bir yumurta akı ile karıştırılarak iyice çırpılır. Yine yüz ve boyun bölgesine maske şeklinde uygulanır. Ciltte 20 ila 30 dakika kadar bekletilir. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkanır.

Limon: yüz sarkmasına karşı bitkisel çözüm
Limon ciltte kolajen üretimini sağlayan C vitamini içerir. Bu nedenle cildin eski esnekliğini kazanmasına yardımcı olur. Limon erken yaşlanma belirtileri ve kırışıklıkların azaltılmasında oldukça etkilidir.
– Biraz taze limon suyu ekstresi yüz ve boyun üzerinde uygulanır ve cilde hafifçe masaj yapılır. Ciltte 5 ya da 10 dakika bekletildikten sonra yüz su ile durulanabilir.
– Limon suyu bir bardak soğuk su ile karıştırılarak da kullanılabilir. En iyi sonuçları almak için uygulama her gün 1 kez yapılmalıdır.

Aloe vera: yüz sarkmasına karşı en iyi krem
Aloe vera, sıkılaştırıcı özellikleri ile cilt sarkmaları için kullanılabilir. Aloe vera jel, malik asit içerir ve cildin esnekliğini artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda doğal bir nemlendiricidir.
– Taze aloe vera yaprağında jel çıkarılır ve doğrudan yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ciltte yaklaşık 15 ila 20 dakika bekletilir. Bu işlem haftada birkaç kez tekrar edilebilir.
– Bir çorba kaşığı aloe vera jel ve bir çay kaşığı mayonez ile biraz bal karıştırılır. Karışım yüz ve boyun üzerine uygulanır. Cilt üzerinde 15 dakika bekletilmelidir. Ardından ılık suyla durulanır. Haftada bir kez uygulanmalıdır.

Salatalık ile yüz sarkmasına karşı maske
Gevşemiş ve sarkık cildi sıkılaştırmak için salatalık da kullanılabilir. Salatalık cildi nemlendirirken aynı zamanda canlandırıcı etki gösterir.
– Yarım salatalık ezilir ve suyu çıkarılmak için süzgeçten geçirilir. Elde edilen salatalık suyu cilde uygulanır. Kuruyana kadar beklenir. Ardından cilt soğuk su ile durulanır. Bu işlem günde bir kez uygulanmalıdır.
– Bir çorba kaşığı rendelenmiş salatalık ve sade yoğurt karıştırılarak da kullanılabilir. Yüze uygulandıktan sonra yaklaşık 10 ya da 15 dakika ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır. Haftada 3 kez uygulanması önerilir.
– Bir yumurta akı, üç ya da beş damla E vitamini yağı, iki çorba kaşığı taze salatalık suyu karıştırılarak yüz maskesi olarak kullanılabilir. Bu maske yüz ve boyun üzerine uygulandıktan sonra 15 dakika kadar bekletilir. Ardından soğuk su ile durulanır. Haftada 1 kez uygulanması önerilir.

Yağ masajı ile yüz sarkması tedavisi
Yüz ve boyun bölgesinde oluşan sarkmaları engellemek için zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı cildin pürüzsüz olmasını sağlar ve cildi sıkılaştırır. Zeytinyağı aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir etki gösterir. Cildin nemli kalmasını sağlar.
– Biraz sızma zeytinyağı mikrodalgada ısıtılır.
– Bu yağ ılıkken yüze ve boyna uygulanır.
– Yavaşça dairesel hareketler ile cilde 10 dakika kadar masaj yapılır.
– Bu işlem yatmadan önce düzenli olarak her gün uygulanmalıdır.
– Avokado, hindistan cevizi, üzüm çekirdeği, jojoba ya da badem yağı ile cilde masaj yapılabilir. Bu karışım yüzün yanı sıra boyun, kollar ve bacaklarda da kullanılabilir.

Bal
Bal, doğal bir nemlendiricidir. Antioksidan özellikleri ile sarkmayı engeller.
– 2 ya da 3 çay kaşığı bal ve zeytinyağı, birkaç damla limon suyu ile karıştırılır. Karışım yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ardından ılık su ile cilt durulanır. En iyi sonuçlar için işlem her gün düzenli olarak uygulanmalıdır.
– Yarım yemek kaşığı bal ve ekşi krema karıştırılır. İçerisine yarım çay kaşığı zerdeçal tozu da eklenir. Ardından cilde uygulanır ve yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir. Kuruduktan sonra cilt ılık su ile durulanır. Bu maske haftada sadece bir kez kullanılmalıdır.

Gül suyu
Gül suyu doğal bir büzücüdür. Cildin sıkılaşmasını sağlar ve cilt bakımı için mükemmel bir çözümdür.
– Biraz gül suyu, yatmadan önce yüz ve boyun üzerine uygulanır. Bu işlem gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar ve erken yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı limon suyu, cadı fındığı yağı, gül suyu ve badem yağı karıştırılır. Elde edilen karışım yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Ciltte yaklaşık 20 dakika kadar bekletilir. Bu işlem haftada birkaç kez uygulanabilir.

Tarçın
Cilt sarkması için kullanılan bir başka çözüm de tarçındır. Tarçın cildin sıkılaşmasını sağlarken aynı zamanda kolajen üretimini hızlandırmaya yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı toz tarçın ve zerdeçal tozuna biraz zeytinyağı eklenerek hamur haline getirilir. İçerisine yarım çay kaşığı şeker ya da tuz eklenerek tekrar yoğurulur.
– Elde edilen hamur yavaşça yüz ve boyun bölgesine uygulanır. Cilt birkaç dakika kadar fırçalanır.
– Ardından cilt ılık su ile yıkanır.
– Bu işlem haftada iki kez tekrar edilebilir.

Çilek
Çilek de cilt bakımında oldukça yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Cilt sarkmalarını engeller ve kırışıkları azaltır. Aynı zamanda cilt beyazlatmak için de kullanılmaktadır. C vitamini içeriği ile cildi pürüzsüzleştirir ve sıkılaştırır.
– 2 ya da 3 adet olgun çilek püre haline getirilir. İçerisine iki çay kaşığı yoğurt ve bal eklenerek karıştırılır.
– Elde edilen hamur, yüz ve boyun üzerine uygulanır.sifalibitkileriniz.com
– Yaklaşık beş dakika ciltte bekletilir. Ardından ılık su ile durulanır.
– Bu işlem günde bir kez ve birkaç hafta boyunca uygulanmalıdır.
– Ayrıca çilek besin olarak da tüketilebilir.

Kuru Nane Maskesi ile cilt sarkmasına çözüm
Yüzdeki sarkmalara karşı cildi toparlayıcı etkisi nedeniyle kurutulmuş nane cilt gerdirmek için bitkisel ve doğal çözüm olarak kullanılmaktadır. Oldukça basit bir yapımı ve uygulaması olan kuru nane maskesi, cilt sarkmalarına, gıdı sarkmasına, yanak ve boyun sarkmalarına kesin çözüm olabilir.

Gerekli malzemeler:
1 bardak kaynar su

1 çorba kaşığı nane

Yapılışı ve uygulanışı:
Bir bardak kaynar suya bir çorba kaşığı dolusu kuru nane ilave edilir. Suyunu iyice çektikten sonra bir kap içinde kuru nane ezilir ve yüze ve bilhassa sarkma şikayeti olan bölgelere bolca sürülerek maske yapılır. Bu gerdirici cilt maskesi 30 dakika bekletilir ve yüz ılık suyla yıkanılır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.