Zatürreye Ne İyi Gelir

Zatürreye Ne İyi Gelir

Zatürre, akciğerlerde meydana gelen iltihaplanma neticesinde ortaya çıkan son derece ciddi bir hastalıktır.

Zatürreye İyi Gelen Yiyecekler

Havuç
Görme organımız gözümüz için son derece sağlıklı bir besin olan havuç zatürre hastalığı için iyi gelen gıdalar arasında yer almaktadır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler ile akciğerde bulunan hasarı azaltmaya yardımcı olması oldukça faydalı. Havuç sebzemizi rendeleyerek, yiyecekler içerisine katabilir veya suyunu sıkarak tüketebilirsiniz.

Sarımsak
Enfeksiyon tedavilerinde kullanılmakta olan sarımsak bizler için adeta birer antibiyotikler özelliği taşımaktadır. Sarımsak tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Zatürre hastalığını kolayca yenebilmemiz adına en önemli noktada bağışıklık sisteminin güçlü olmasıdır. Bu sayede kişi çok çabuk kendini toparlar. Hastalandığınızda sarımsağı ezerek bir nevi püre haline getirip üzerine biraz zeytinyağı ilave ederek onu birazda ısıtarak tüketilmesi nefes açıcı formda oldukça sağlıklıdır. Yemekler içerisinde de kullanmanızda fayda var. Çoğu kimyasal antibiyotikler kullanmaktansa sık sık sarımsak tüketmeniz oldukça faydalı.

Fesleğen
Fesleğen sağlık açısından oldukça önemli bir bitki olduğu gibi aynı zamanda zatürre hastalığında da bir nevi şifa kaynağıdır diyebiliriz. Sık sık uygulanan fesleğen çayı veya karabiber ile fesleğeni ezerek tüketmeniz bir nevi hastalığınızın şiddetini hafifletecek iyileşme sürecinizi hızlandıracaktır.

Zencefil
En etkili ve en sağlıklı sebzelerden bir tanesi olan zencefil zatürre hastalığına etki ederek solunum yollarına büyük ölçüde fayda sağlamaktadır.

Sadece zatürre hastalığı değil nefes alışverişinde yaşanan benzer sağlık sorunlarında da zencefili özellikle çay olarak tüketmeniz veya toz halinde tüketmeniz son derece sağlıklı bir uygulamadır.

Susam
Zatürre hastalığı açısından oldukça sağlıklı olan besin maddelerinden bir tanesi de susam olmakta. İyileşme süreci içerisinde çeşitli tarifler ile susam tüketebilirsiniz. Susam balgam söktürücü olup bizler için son derece sağlıklı bir maddedir. Susamı kaynatarak içerisine bir miktarda bal veya pekmez ekleyip tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Acı biber: Nefes darlığı hastalığında en problemli yapı mukus salınımı olmakta. Acı biber tüketimi solunum sistemimizde mukusu uyarır ve bu yapıdan da arındırır.

Acı biber ile limon suyunu karıştırarak elde edeceğiniz karışımı tüketmeniz solunum sisteminizin mukustan arınmasına katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra havuç ve benzeri sebzeler ile de acı biberi karıştırarak tüketebilirsiniz.

Pekmez
Pekmez karışımları çok uzun süreler öncesinden uygulanan bir diğer önerimiz. Pekmezli karışımlar yaparak veya sadece pekmez tüketerek öksürük şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Pekmez aynı zamanda bizlere enerji vermekte ve hastalık sürecinde ortaya çıkan halsizlik problemimizi ortadan kaldırmakta.

Çemen tohumu: Nefes alıp verme zorluklarında son derece etkili maddelerden bir tanesi de çemen tohumlarıdır. Vücudumuzdan toksinlerin atılmasını sağlayan çemen tohumları bir nevi ateş düşürücü görevi üstlenmektedir.
Biraz limon ilavesi ile 2 bardak su ile 500 gr çemen tohumunu karıştırarak tüketin.

Kekik yağı: Vücudumuzun mikroplar ile savaşmasına dair birebir maddelerden bir tanesi de kekik yağı olmakta.
Taze meyve sularına veya ılık suya ekleyeceğiniz 3 damla kekik yağını tüketerek vücudunuzun mikroplar ile savaşmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Sebze suları: Havuç, ıspanak, salatalık veya pancar gibi taze sebze suları zatürre belirtilerinin tedavisinde çok etkilidir. Bağışıklık sistemini geliştirir, mukozayı çözer ve vücudun detoks yapmasına yardımcı olurlar. Vücudun solunum sistemi için son derecede yararlı olan esansiyel mineraller açısından da zengindirler. Yukarıdaki sebzeleri kullanarak bir sebze suyu hazırlayabilirsiniz. Bu sebze suyunu günlük olarak içebilirsiniz.

Kestane balı: Günlük olarak bir çay kaşığı kestane balı tüketebilirsiniz.
Kaymak: Şeker veya badem karışımıyla kaymak tüketebilirsiniz.
Kırlangıç otu: Dikkatli kullanılması gereken besinlerden bir tanesi olup fazla ve amacı dışında kullanılmamalıdır. Kişide fazla tüketildiği

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.