Acı Ağaç Faydaları Nelerdir

Acı Ağaç Faydaları Nelerdir

Acı Ağaç ve Faydaları

Acı Ağaç (Quassia amara) Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir bitkidir. Sıcak ülkelerde yetişen, çiçekleri kırmızı, kabukları sarı benekli, küçük bir ağaçtır. Başlıca etken maddesi, bitkiye de adını veren acı bir madde olan Kuasindir. Ayrıca, uçucu yağ ve rezin içerir. Hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır.

Acıağacın Bilinen Yararları

En etkili olduğu sistem sindirim sistemidir. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve başta böbrekler olmak üzere mide ve bağırsak sancılarını keser. Kuasin maddesinin etkisiyle, tükürük salgısını ve mide – bağırsak hareketlerini arttırarak iştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Bağırsak kurtlarını ve böbrek taşlarını dökmeye yardımcı olur. Kanamaları durdurur. Haşereleri uzaklaştırır. Alkol tedavisinde kullanılmaktadır. Alkole karşı duyulan isteği azalttığı bilinmektedir.

Acı Ağaç Nasıl Kullanılır?

Kökü, kabukları ve odunu, kesilip kurutulduktan sonra küçük parçalara ayrılıp kaynatılarak, kullanılır. Parçalar kaynatılıp suyu vücuda sürülürse, haşerelerden korur. sifalibitkilerinizcom

Bir litre suya 5 gr ağaçtan konur ıslatarak ya da haşlaması yapılarak kullanılır.

Uyarı: Acı ağaç suyunun fazla içilmesi baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.