Acı Baklanın Faydaları Nelerdir

Acı Baklanın Faydaları Nelerdir

Acı Baklanın Kullanımı ve Faydaları

Acı Bakla Baklagillerden, 1 metreye kadar uzayabilen, yaprakları parçalı, acı taneli, salkım şeklinde çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Yahudi Baklası ve Termiye olarak da bilinir. Sabit yağ ve lupinin, spartein gibi alkaloidler bulunur. Avrupa, Balkanlar ve yurdumuzun Marmara ve Ege bölgelerinde yabani olarak yetişmektedir. Güzel çiçeklerinden dolayı süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilmektedir.

Acı Baklanın Bilinen Yararları

Acı bakla besleyicidir. Vücuda kuvvet verir. Vücutta biriken tuzu atar. Nefes darlığını giderip, balgam söktürür. Meniyi artırır. Albümin miktarını düşürür. Şeker hastalığına karşı faydalıdır. Tohumları, idrar yollarını temizlemekte ve idrar söktürücü olarak kullanılır. sifalibitkilerinizcom. Kanı temizler ve bağırsak kurtlarını düşürücü etki gösterir. Böbreklere faydalıdır: böbrek taşlarının ve kumunun düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek iltihabına karşı etkilidir. Ağrı kesici etkisi nedeniyle baş, romatizma ve siyatik ağrıları için kullanılır. Adet kanamalarını arttırır ve kolaylaştırır. Böcek ısırmalarında ısırılan bölgenin üzerine sürülürse zehiri dışarı çeker.

Acı Bakla Nasıl Kullanılır?

Tohumları kavrulup çekilerek toz halinde kullanılabileceği gibi kaynatılıp kabukları soyulduktan sonra tane olarak ya da lapa haline getirilerek de kullanılır. Lapa halinde yara ve deri hastalıklarında kullanılır. Ayrıca, tohumları hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.

Lapa haline getirilen acı bakla haricen zehirli haşere ısırıklarına ve cilt lekelerinin üzerine sürülebilir.

Olgun tohumları acı lezzetli ve zehirli bileşikler taşıdıkları için, bunları uzaklaştırmak maksadıyla kaynar suda bir müddet bekletilerek acı tadı geçirilir. Gevşeyen kabuklar soyulup yenilir. Tohumlar kavrulup, değirmende çekilerek toz haline de getirilebilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.