Acı Çehre Bitkisinin Faydaları

Acı Çehre Bitkisinin Faydaları

Acı Çehre Kullanımı ve Faydaları

Akdiken ağacının tohumu olan acı çehre, halk arasında da acıçehre olarak bilinmektedir. Acı çehrenin yapraklarının uzunluğu, 4 cm ile 9 cm arasında değişiklik göstermektedir. Acı çehrenin sapları ise, 6 mm ile 25 mm arasında değişiklik göstermektedir, ve dikenlidir. Acı çehrenin çiçeklenmesi Haziran ayında gerçekleşirken, bitkinin meyveleri ise Ekim ayında olgunlaşmaktadır.

Acı çehre tohumu özellikle bağırsakları çalıştırmasıyla bilinir. Kabızlık giderici, bağırsak yumuşatıcı ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Modern tıpta da acı çehre kullanılmaktadır. Son yapılan araştırmalarda acı cehre meyvesinden hazırlanan özel ekstrenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediği görülmüştür. Acı çehre otunun ishal gibi yan etkileri olabilir. Buda sizin midenizin ne kadar hassas olup olmadığı ile ilgilidir. sifalibitkilerinizcom Bu otu kullanırken tek yapmanız gereken şey bol bol su tüketmeniz. Yoksa vücudunuzun su dengesi bozulabilir.

Bu mucizevi tohum karışımı bağırsakların çalışmasını düzenler, temizler, hücreleri yeniler ve cildi sıkılaştırır, kolesterolü dengeler, idrar söktürür (Prostat ve böbrek hastalıklarına faydalıdır) gaz oluşumunu azaltır ve buna bağlı olarak şişkinlik şikayeti olanlar için yararlıdır. Cildi sıkılaştırdığı için de zayıflama esnasındaki deri sarkmalarını engeller. Gaz giderici etkisiyle de karın bölgesindeki şişkinliği ve hazımsızlığı tamamıyla gidermektedir.

Acı Cehrenin Bilinen Yararları

  • Kilo kontrolünü kolaylaştırmaya, kilo vermeye
  • Yağ kaybını hızlandırmaya, yağsız kas kitlesini artırmaya
  • Daha az beslenerek daha zinde ve güçlü kalmanıza
  • Diyabetiklerde kan şekeri ayarını düzenlemeye
  • LDL-kolesterolü azaltmaya, iyi huylu HDL-kolesterolü yükseltmeye
  • Kabızlığı önlemeye, hazmı kolaylaştırmaya ve şişkinliği gidermeye
  • Vücuttaki birikintileri eritmeye, yardımcı olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.