Acı Kavunun Faydaları

Acı Kavunun Faydaları

Acı Kavun Kullanımı ve Faydaları

Acı Kavun (Ecballium elaterium), 1,5 metreye kadar boylanabilen, sarı çiçekli, otsu bir bitki ve bu bitkinin sulu meyveleridir. Eşek Hıyarı olarak da bilinir. İçerdiği en önemli madde Elaterin’dir. Akdeniz bölgesinde çok rastlanır. Zehirli bir bitkidir.

Acı kavun bitkisi yol kenarlarında, otların bulunduğu yerlerde, dip kısımlarında, çoğunlukla nemli ortamlarda, dere kenarlarında rahatlıkla bulunabilir. sifalibitkilerinizcom

Toplarken sapından koparmaya dikkat edilmesi gerekir. Yumuşak bir bitki olduğu için olgunlaştığı zaman, dokunduğunuz gibi patlayabilir, suyunu alma imkanı kalmayabilir.

Acı Kavunun Bilinen Yararları

Acı Kavun sinüzite karşı oldukça etkilidir. Kronik sinüzitte meyvesinin suyu suyla seyreltilip buruna damlatılırsa faydası görülür. Özsuyu aynı zamanda iyi bir sökücü ve temizleyicidir. Bu bitkinin kökü akrep ve yılanın soktuğu yere sürülür se faydası görülür. Kökü kaynatılıp buharına oturulursa basura iyi gelir, fitil olarak rahim yolunda kullanılırsa cenin düşürür. Saçkırana iyi gelir. Kan akan yere konursa kanı keser. Yaprağı zeytinyağı ile pişirilip kulağa damlatılırsa, kulak çınlamasına iyi gelir, karın kısmına sürülürse karın ağrısını keser. Sarılık hastalığında buruna suyu damlatılırsa iyi gelir.

Acı kavunun kabuğu ve çekirdekleri çok zehirlidir. Bu nedenle sadece meyvesinin özsuyu ve kökleri kullanılır. Ancak bu kısımlarda zehirleyebileceği için bilinçsiz kullanılmamalıdır. Taze yaprakları hafif yaralanmalarda kanı durdurmaya yardımcı olur. Kökleri lapa haline getirilip egzama olan bölgeye sürülürse iyi gelir.

Uyarı: Çok zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde ve çok dikkatli kullanılmalıdır. Özsuyu sinüzüte karşı oldukça faydalı olmakla birlikte, şiddetli acı ve hatta ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabilir. Kavun kısmının 2 gramdan fazlası tehlikelidir. Haricen kullanılır, yaprakları dışında kesinlikle ağızdan alınmamalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Mehmet dedi ki:

    Basur için rendeleyerek pudra ve nisasta ile karistirarak kucuk hap seklinde yutmamiz onerildi. Nasil olur bu şekilde kullanımı doğru mu değilse daha aydınlatıcı bir şekilde anlatirmisiniz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.