Ada Soğanı Faydaları

Ada Soğanı Faydaları

Ada Soğanı Kullanımı ve Faydaları

Ada Soğanı (Urginea maritima) Zambakgillerden, bir çeşit bitkidir. Yaprakları uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri; yeşil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan soğan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoğanı öldürebilir. İçeriğinde “Scillarena glikozidi” vardır. Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soğanın etli olan orta kısmı dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir.

İçerisinde organik asitler, tanen, saponin, müsilaj ve çeşitli glikozitler barındırır. sifalibitkilerinizcom

Ada Soğanının Bilinen Yararları

İştah açıcı, balgam ve idrar söktürücüdür. Kalp hastalıklarında oldukça faydalı bir bitki olan adasoğanı kalbi kuvvetlendirerek kan dolaşımını düzenler ve kalp yetmezliği ve buna bağlı şikayetleri azaltır. Nefes darlığını giderir.

Ada Soğanı Nasıl Kullanılır?

Ada soğanı su ve hamurla pişirilip yenirse göğüs ağrısına ve nefes darlığına iyi gelir. İdrar zorluğu, siyatik, dalak, baş ve ayak ağrılarında da faydalıdır. Ada soğanı, kalp yetmezliğine karşı kediotu ve alıç ile karıştırılarak çay yapılırsa oldukça faydalı olur.

Uyarı: Zehirli bir bitki olan adasoğanı doğru miktarlarda kullanılırsa faydası görülmekle birlikte yanlış dozlarda zehirlenme ve buna bağlı olarak da bulantı, kusma ve ishale neden olabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır. Böbrek hastalarının da kullanmaması gerekir. Uzun süre kullanılacak olursa “Albüminüri” yapar.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.