Adam Otunun Faydaları Nelerdir

Adam Otunun Faydaları Nelerdir

Adam Otu Kullanımı ve Faydaları

Adam Otu (Mandragora officinarum) mavimsi, mor renkli çiçekler açan, rozet yapraklı ve kazık köklü, geniş yapraklı, kötü kokulu çok yıllık otsu bir bitkidir. İsmini insanı andıran köklerinden almıştır. Zehirli bir bitkidir. Akdeniz ülkelerinde, yurdumuzda bilhassa Antalya çevresinde kaya dipleri, boş sahalar ve ekilmemiş tarlalarda yetişir. Ayrıca Ege ve Güney Anadolu’da da yetişmektedir.

Toplanması ve Saklanması: Kökler sonbaharda topraktan çıkarılır ve güneşte kurutulur. Daha sonra kuruyan kök kazınarak toz haline getirilir. sifalibitkilerinizcom

Adam Otunun Bilinen Yararları

Cinsel isteği ve cinsel gücü arttırır. Başlıca özelliği uyuşturucu ve ağrı kesici olmasıdır. Yatıştırıcı özelliği ile ağrıları dindirmeye yardımcı olmasının yanında halsizliği gidermeye ve spazmları çözmeye yardımcı olur. Aynı zamanda bu bitkinin uyuşturucu özelliğinden dolayı suyu gargara yapılırsa, diş ağrısını keser. Uyuşturucu etkisinin yanı sıra kuvvetli bir kusturucu ve ishal özelliğide mevcuttur. İmmün sistemini güçlendirir.

Adam Otu Nasıl Kullanılır?

Adam otunun kökleri kurutularak toz haline getirildikten sonra kullanılır. Merhem haline getirilip egzamaya karşı harici olarak ya da ağrı kesici ve sakinleştirici etkisi için çayı yapılarak dahilen kullanılabilir.

Taze yapraklarından oluşturulan öz veya kuru yaprakların tozunu balmumu ile karıştırarak merhem elde edilir. Bu karışım egzamalarda kullanılır. Bu bitkinin suyundan buruna çekilir veya koklanırsa insanı uyutur.

Uyarı: Zehirli bir bitki olduğu için dikkatli kullanmak gerekir. Başlıca zehirlenme belirtileri deride kızarıklık, ağız kuruluğu, huzursuzluk, uyku hali, hayal görme olarak sayılabilir. Daha ileri aşamada nefes darlığına ve hatta ölüme kadar varabilir. Bu nedenle kullanımı sadece uzman kişiler gözetiminde olmalı ve beklenmeyen bir etki görüldüğünde derhal kesilmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.