Ahlat Meyvesinin Faydaları

Ahlat Meyvesinin Faydaları

Ahlat Yabani Armut ve Faydaları

Ahlat (yaban armudu) (Pyrus elaeagrifolia) Gülgillerden; Anadolu’da yaygın olarak yetişen yabani bir armut türü veya kendi kendine yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Yemişi iyice olgunlaştıktan sonra yenir. Genelde ahlat yaygın adıyla bilinir. Bazı yörelerde çakal armudu, çördük gibi yöresel isimleri de vardır. Beyaz ve siyah olanı vardır. Hemen her ülkede ve bölgede yetişir.

Ahlat, Anadolu’nun hemen her yerinde bulunan, bir ağaç türüdür. Kuraklığa ve hava kirliliğine dayanıklı bir türdür. Kurak yerlerde, orman açıklıklarında, antropojen bozkırlarda özellikle ormandan açılmış tarla içlerinde çeşitli alıç (Crataegus) türleriyle birlikte meyvesi ve gölgesi için bırakıldığı yerlerde yaygın olarak bulunur. sifalibitkilerinizcom

Yetişme koşullarına bağlı olarak 3-10 metre arasında boylanabilen çoğunlukla ufak bir ağaçtır. Yaprakları dar, gri-yeşil yoğun tüylü ve tam kenarlıdır. Nisan ayında çiçek açar, meyvesi sonbaharda olgunlaşır. Meyvesi üç dört cm. çapında, oldukça buruk lezzettedir.

Ahlatın Bilinen Yararları

Kalbi kuvvetlendirir. Meyveleri, ishal keser. Aç karnına meyvesi yenirse zararlıdır. Zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp, konur.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.