Akasya Ağacı Çiçeğinin Faydaları

Akasya Ağacı Çiçeğinin Faydaları

Akasya Ağacı Çiçeği ve Faydaları

Akasya Ağacı Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Salkım ağacı da denilen, küçük yapraklı, dalları sarkık ve salkım çiçekli 9–10 metre boyunda bir ağaçtır. Genellikle güzel görünüşü ve akasya kokusu nedeniyle süs ağacı olarak park, bahçe ve yol kenarlarına dikilir.

Akasyanın Bilinen Yararları

Solunum faaliyetlerini rahatlatır. Akasya nefes darlığını giderir ve astım şikayetlerini azaltır. Hafif mikrop öldürücüdür. Safrayı arttırır. Diş eti yaralarına iyi gelir. Kanamalarda, yüksek ateşte yaprakları ve taze sürgün dalları kaynatılarak banyosu yapılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

Akasya Nasıl Kullanılır?

Akasya ağacının çiçekleri ve yaprakları kurutularak kullanılır.  Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı elde edilir. Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

Çay: 4 bardak suya 20 -30 gr. yaprak konularak kaynatılır. Soğuduktan sonra süzür. Günde 2 çay bardağı içilir. sifalibitkilerinizcom

Yüzlerce farklı türü olan Akasya ağacının bazı türlerinden zamk elde edilmektedir. Tıp alanında, kumaş boyamada ve deri ürünlerinin işlenmesinde kullanılan Kadıhindi maddesi de yine Akasya ağacının bazı türlerinin odununun suda kaynatılmasıyla elde edilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.