Akdikenin Faydaları Nelerdir

Akdikenin Faydaları Nelerdir

Akdiken Ağacı ve Faydaları

Akdiken (Rhamnus cathartica) Meyveleri; siyah ve etkilidir. Dalları karşılıklı, uçları diken halinde olan, sarı-yeşil renkli küçük çiçekler açan, 3-6 metreye kadar boylanabilen ve 100 yıl kadar yaşayabilen bodur bir ağaçtır. Bütün Avrupa ve Anadolu’da, genellikle orman gibi ağaçlık alanların kenarlarında ve nemli yerlerde yetişir. Meyvesi acıdır. Geyikdikeni olarak da bilinir.

Akdikenin sadece olgunlaşmış meyveleri güneşte veya suni olarak kurutulur, taze iken şurubu veya tentürü yapılır. Şayet olgunlaşmamış meyveleri toplanır ise karın ağrısı yapar.

Akdikenin Bilinen Yararları

Sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğa iyi gelir. Etkili bir müshil olan akdiken idrar arttırıcıdır ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. 15-20 tane meyve şiddetli ishale neden olabilir. Derideki kaşıntıları kesmeye yardımcı olur. Balla karıştırılıp gargara yapılırsa boğaz ağrılarına iyi gelir. Kalp çarpıntılarına iyi gelir. Sarılığa iyi gelir.

Akdiken Nasıl Kullanılır?

Meyveleri, kök ve kabukları kullanılır. Toplanan olgunlaşmış meyvelerinden 10 tanesi sabah kahvaltısından önce yenir. Meyvelerinin sıkılması ile çıkarılan su kullanılabileceği gibi meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra suyla kaynatılarak da kullanılabilir. Akdiken çiçeği kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ağrılarını dindirmeye yardımcı olur. Yaprakları ezilerek kanayan yaraya konursa kanamayı azaltır. Akdiken meyvesinin suyu da siğil ve kaşıntılara karşı faydalıdır.

Çay: Kurutulan meyve ve yapraklarından 2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynamış suya konulur.10-15 dakika süreyle demlendirilip süzülür. Bu çaydan, sabahleyin 1 bardak içilir. sifalibitkilerinizcom

Şurup Hazırlama: Bitkinin olgunlaşmış meyvelerine biraz şeker ve su katılıp kaynatılarak şurup hazırlanır. Bu şuruptan sabah kahvaltısı öncesi bir yemek kaşığı içilir.

Uyarı: Olgunlaşmamış meyveleri kullanılmaz. Fazla kullanılırsa karın ağrısı, bulantı, kusma yapar. Uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.