Akırı Karha Faydaları

Akırı Karha Faydaları

Akırı Karha Kullanımı ve Faydaları

Akırı Karha (nezle otu, ödül kahır, udul kahr) Tropikal ve sıcak iklimlerde yetişen, pembe ve beyaz çiçekleri olan, çok yıllık bir bitkinin köküdür. Daha çok hindistan dağlarında Tunus ve Cezayirde yetişir. Akırı karhanın yapraklarının papatyaya benzemesinin yanı sıra, dalları ve kökü kullanılmaktadır. Bu bitkinin faydaları ve yararları bir hayli çoktur. Ülkemizde yetişmez.

Akır-ı karha bitkisi, sürgünleri damarlı ve kahverengi renktedir. Otsu yabani gövdesi kahve renktedir. Sürgünleri çizgili ve damarlı olan çok yıllık bir ağaçtır. sifalibitkilerinizcom

Akırı Karhanın Bilinen Yararları

Vücuda kuvvet verir. Öksürük ve balgamı keser. Felce iyi gelir. Diş ağrılarını ve romatizma şikayetlerini azaltır. Cilde faydalı bir bitki olan akırı karha cilt bakımı için kullanılmaktadır. Ciltte oluşan pürüzlerin, kırışıkların giderilmesine yardım eder. Anjine iyi gelir. Bunun için kaynatılıp gargara yapılır. Mide rahatsızlıklarına karşı da faydalıdır. Bronşit tedavisinde yardımcıdır. Hazmı kolaylaştırır.

Akırı Karha Nasıl Kullanılır?

Kusma ve ishale neden olabildiği için daha çok haricen kullanılır. Akırı karha zeytinyağında kaynatılıp elde edilen yağ soğuduktan sonra felç olan bölge bu yağ ile ovulursa faydası görülür. Bu yağ yüze ve cilde sürülürse, cildi besler ve yüzü güzelleştirir. Akırı karha kaynatılıp suyuna bal ilave edip içilirse balgam, öksürük ve mide üşütmesine karşı faydalı olur. Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa diş ağrılarını hafifletir.

Uyarı: Çok tahriş edici olduğundan dahilen kullanılması tavsiye edilmez. Kusma ve ishal yapar.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Zerrin dedi ki:

    Merhaba,
    Akırı karha (Beyin süpürgesi) olarak İbn’i-Sina kitaplarında geçen bir bir bitki bir veya iki adet olarak kaynatıp içilmesi beyinden ayak tırnağına kadar vücutta ki tüm iltihapları ve sinüziti kökünden atıyor.Kışın kullanılması daha uygun sinüzit ağrısı na kullanıp sinuzitim i akıttım.Hiç bir yan tesir görmedim.
    Andız otu yanında kullandım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.