Alfalfa Bitkisi Faydaları

Alfalfa Bitkisi Faydaları

Alfalfa Bitkisi (Yabani Yonca) ve Faydaları

Alfalfa Bitkisi (Medicago Sativa) Asya kökenli bir bitki olup Romalılar ve Araplar tarafından dünyaya yayılmıştır. Araplar ona içerdiği vitamin, protein ve minerallerden dolayı “Besinlerin Babası” ismini vermişlerdir. Çinliler onu 6. yüzyıldan beri böbrek taşı düşürmeye yardımcı, vücuttaki fazla suyu atmak, romatizmal rahatsızlıklar, şişkinlik ve gaz gidermek için kullanmaktadır. Alfalfa bitkisi protein, vitamin, mineral ve besleyici gıdalar yönünden zengindir. Alfalfa, manganez, kalsiyum ve beta-karoten (Kalp hastalıkları ve kansere karşı çok yararlı), proteinler, A, C ve K vitaminleri içerir. Alfalfa, gıda üreticileri tarafından klorofil ve karoten kaynağı olarak da kullanılmaktadır.

Alfalfa, K vitamininin en iyi doğal kaynaklarından birisidir. Vitamin K belirli proteinlerin kalsiyuma bağlanmasına yardım eder ve uygun kemik mineralizasyonu için gereklidir. Düşük vitamin K alımıyla erkek ve kadınlarda kalça çatlaması veya kırılması riskinin artması arasında bir ilişki olduğu yakın zamanlarda yapılan bir araştırma ile ortaya çıkarılmıştır. Vitamin K, kemik sağlığı ile ilgili en azından üç proteini aktive etmektedir. Vitamin K’nin bir diğer fonksiyonu kanı pıhtılaştıran etkenlerin, özellikle de protrombin denen maddenin üretilmesine yardımcı olmasıdır. Alfalfa bitkisinin içerdiği manganez ise önemli bir eser mineraldir. manganezin vücutta; sağlıklı kemik gelişimi ve korunması, cinsiyet hormonu sentezi, sinir gelişimi ve fonksiyonu, doğal öldürücü hücrelerin (bağışıklık sistemi ile ilgili) harekete geçirilmesi gibi görevleri vardır.

Alfalfa Bitkisinin Bilinen Yararları

İştahı açar. İdrar artırıcıdır. Kabızlıkta rahatlatıcıdır. Sistite karşı faydalıdır. Karaciğer, kan ve böbrekleri temizleyicidir. (detoxifier) Hipofiz bezi fonksiyonlarını destekleyicidir. Gut, damla hastalığına iyi gelir. Estrogen (östrojen) üretimine yardımcı olur. Kan şekerinin ayarlanmasına yardımcıdır. Artrit, kireçlenme ve mafsal iltihaba iyi gelir. İdrar yolları, böbrek ve idrar kesesi rahatsızlıkları Anemi, kansızlığa karşı faydalıdır. Böbrek taşı veya kumu düşürmek için yardımcı olur. Sağlıklı kemik gelişimi ve kemiklerin korunmasını sağlar.

Böbrek, idrar kesesi ve prostat rahatsızlıklarını iyi gelir. Karaciğeri destekler. Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur. Sindirimi kolaylaştırır. Şişkinliği ve gazlanmayı giderir. Kan şekerini düşürür. Romatizma ve mafsal (eklem) iltihabını iyileştirici özelliği vardır. Dizlerdeki ve eklemlerdeki şişmeyi azaltır. Saman nezlesine iyi gelir.

Alfakfa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Alfalfa bitkisi doğal yolla alınıp yenmesi ve bu bitkinin pişirme ,kaynatma, yapmadan kullanımı tavsiye ediliyor.Çünkü canlı besin yemek, birçok hastalığı bedenden temizliyor, bu şekilde tüketmek bedenimizin ihtiyacı olan enzimlerin tamamını sağlıyor. Vücuttaki reaksiyonları hızlandıran bu enzimler, düşünmek de dahil günlük eylemleri yürütmemizi sağlıyor. Enzimler, pişirme sırasında meydana gelen moleküler yıkıma karşı son derece duyarlı ve oksidasyon sırasında serbest radikal (çifti olmadığı için vücuttaki elektronları alarak kendini idame eden zararlı molekül) sayısı artıyor.

Kurutulmuş yonca yaprağı, kapsül, toz veya tisan şeklinde standardize edilmiş halde diyet katkı maddesi olarak yaygın surette kullanılmaktadır. sifalibitkilerinizcom

Özellikle ABD ve Avustralya mutfağında salatalarda yeri olan bir bitkidir. Bazı ülkelerde genç yaprakları çiğ olarak tüketilmektedir. Daha olgun alfalfa tüketimi çok yüksek diyet lifi içeriği nedeniyle kısıtlıdır.

Saçları uzatmak için: Her gün alfalfa, taze ıspanak ve taze kişniş sularını karıştırıp için. Bu, saçlarınızın daha çabuk uzamasını sağlar.

Alfalfa Bitkisinin Zararları

Normal kullanımının bilinen zararları görülememiştir.Ancak Aşırı Alfalfa bitki tohumu ürünleri tüketimi, otoimmün hastalık olarak adlandırılan lupus eritematozus benzer reaksiyonlara neden olabilir. Alfalfa bitkisi  bazı insanların cildi güneşe hassas  haline neden olabilir. Alfalfa tüketen Eğer açık tenli iseniz, özellikle de dışında güneş kremi giyin.

Alfalfa bitki tohumu  canavanine adı verilen bir amino asit bulunmaktadır. Fazla Tüketimi romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus gibi enflamatuar koşullarının kötüleşmesinin canavanine ile  ilişkili olduğu belli olmuştur.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.