Alıçın Faydaları Nelerdir

Alıçın Faydaları Nelerdir

Alıç Meyvesi ve Yaprağının ve Faydaları

Alıç (Crataegus monogyna) 6 metreye (nadiren 12 m) kadar uzayabilen, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, dikenli bir ağaç olan alıç ağacı daha çok yabani olarak yetişir. Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir. Çeşitli flavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.

Alıcın Bilinen Yararları

Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı ile alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi sonrası iyileşmeyi kolaylaştırır. Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Cinsel gücü arttırır. Sağladığı faydalarla beyini de olumlu etkileyen alıç, hafızanın güçlenmesinde de önemli rol oynuyor.

Alıç Nasıl Kullanılır?

Alıç yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır.  Lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği için Alıç, uzun süreli olarak kullanılabilir. sifalibitkilerinizcom. Zaten etkilerini göstermesi için belli bir süre kullanmak gerekmektedir.

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. ali dedi ki:

  Mucize Bitki Alıç
  Yaşım 52 bende ileri derecede kalp yetmezliği vardı artı düzensiz kalp atışları yani ritim bozukluğu vardı. Ankara yüksek ihtisas hastanesi siyami ersek kalp merkezi Koşuyolu kalp ve araştırma hastanelerine gittim. Kalp kasımın bittiğini kalp ef 20 lere kadar indiği söylüyorlardı. Verdikleri kalp ilaçları maalesef fayda etmiyordu. Birde hiper tansiyonumda çıktı tansiyonumda fırlıyordu.

  Doktorlar benden umudunu kesmiş. Doktorlar heran kalp ölümü gerçekleşebileceğini söylüyordu. Umudumu kesmiş ölümü bekliyordum. Kışın ortasında su gibi terlerdim yazın ortasında tenim vücudum buz gibiydi, ta ki birgün Malatyada alıç bitkisine denk gelene kadar. Bu mucize bitkinin çiçekli yapraklarından ve kurutulmuş meyvesinden yarım kilo aldım. İki su bardağını kaynattıktan sonra bir tutam alıç yaprak ve meyvesinden kaynamış olan suyun içine atıp çay gibi demledikten sonra sabah bir akşam bir su bardağı içtim. Buna haftalarca devam ettim. Üçüncü haftadan sonra yavaş yavaş düzelmeye başladığımı hissettim. Pes etmedim çayını içmeye devam ettim.

  Şimdi aradan 8 ay geçti, kalp ef 20 den 55 çıktı terlemelerim kalmadı, ellerim ayaklarım tenim sımsıcak
  yürüyorum koşuyorum. Yüce Rabbime bu mucize bitki için teşekkür ediyorum. Beni ölümden aldı alıç bitkisi. Kalple hiper tansiyonla sorunu olan alıç yaprağını meyvesini kullansın asla yan etkisi yok. 055374153353 seve seve bilgi veririm Rabbim kimseye hastalık musallat etmesin.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.