Amber Kabuğunun Faydaları

Amber Kabuğunun Faydaları

Amber Kabuğu (Sığla Ağacı) ve Faydaları

Amber Kabuğu (croton elutheria) Antil adalarında yetişen “liquidamber/sığla ağacı” denilen ağacın kabuğudur. Kabukların dışı kahverengiye yakın gri; içi ise sarıdır. Yandığı zaman hoş bir koku verir.

Dizanteri ve ishali keser. Hazım bozukluklarını giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır.

Botanik ve Kimyasal Özellikleri: Drog, Groton Elutheria bitkisinin gövde ve dal kabuklarının kurutulmasından elde edilir. Sert, en çok 10 cm uzunluğunda ve 5-10 mm genişliğinde, 0,5-2 mm kalınlığında boru gibi kıvrılmış parçalardır. Dış yüzü açık sincabidan beyazımsıya kadar değişken renktedir. Kokusu baharlıdır. Yakılınca günlük kokusu verir. Bileşiminde % 1-3 oranında uçucu yağ vardır. sifalibitkilerinizcom. Uçucu yağda ise terpenler, seskiterpenler, cymol vb’ları gibi terpenik maddeler bulunur.

Amber Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Koku vermesi için yakıldığı gibi, buharı ile de tütsü yapılır. Eskiden dizanteride kullanılan amber kabuğunun koku verici özelliği, Bileşimindeki uçucu yağdan ileri gelir. Orta çağda İslam tıbbında, amber kabuğunun cenazelerde tütsü olarak kullanılırdı ve böylece kokuşma kokularını gidermeye çalışırlardı. Droğun aktarların çok sattığı maddelerden biri olduğu, 1774 tarihli aktariye defterlerinden anlaşılır. Yine 1816 gümrük kayıtlarına göre Eski Mısır Çarşısı’nda tütsü için çok aranırdı. Ayrıca ishale karşıda kullanılır.

Geleneksel Halk Reçetesi

  • Amber kabuğu bugünde koku vermesi için yakılır ve buharı ile tütsü yapılır. Bunun için bir avuç amber kabuğu yakılır.
  • Yine ishale karşı bir miktar amber kabuğu alınır, toz edilir ve aynı miktar yabani yasemin tozu ile karıştırılır ve 30 gramlık paketlerde bölüştürülerek akşamları yatarken ishale karşı birer tane alınır.

Etiketler:

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.