Anasonun Faydaları Nelerdir

Anasonun Faydaları Nelerdir

anason

Anason Faydaları ve Kullanımı

Anason (Pimpinella anisum), maydanozgillerden yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Gövdesi dik, çok dallı ve tüylü bir bitkidir. Yaprakları uzun saplı ve yuvarlaktır, beyaz renkte çiçek açar. Kırlarda yetişir, ayrıca bahçelerde de yetiştirilmektedir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Tohumlar dövülerek ayrılır ve kapalı kaplarda ışıktan koruyarak serin ve kuru yerlerde saklanır. Öğütülerek saklanırsa kokusunu hızla kaybeder. Her yıl tazelenmelidir.

Anasonun Bilinen Yararları

Uyku verir. Hazmetmeyi kolaylaştırır ve şişkinliği önler. Gaz söktürücü özelliği ile mide ve bağırsak gazlarına karşı faydalıdır. İştahsızlığı ve bulantıyı giderir. İshali ve kusmayı keser. Sakinleştirici etkisi nedeniyle sinirleri yatıştırır, ağrıları hafifletir, baş ağrısına da iyi gelir. Kan dolaşımının düzenli olmasına yardımcı olur, kalbi kuvvetlendirir. Öksürüğe iyi gelir; astım, bronşit ve nefes darlığı şikayetlerini azaltır. Anasonun yararları arasında aybaşı kanamalarını düzene sokmaya yardımcı olması ve anne sütünü arttırıcı etkisi de bulunmaktadır. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Migren ağrılarını keser. Cinsel arzuları kamçılar. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar. Beyin yorgunluğunu giderir.

Anason Nasıl Kullanılır?

Anason kaynatılarak anason çayı hazırlanabilir. Anason çayı içilirse nefes darlığı ve öksürüğe iyi gelir. Yemeklerden sonra içilirse gazı giderir. Anason etle birlikte kullanılırsa ete ayrı bir lezzet katar. Gözlere sürme olarak da çekilebilir.

Çayı: 1 dolu çay kaşığı ögütülmüş tohum 150 ml kaynar su ile haşlanır, ağzı kapalı 10 dak. demlenir, süzülür. Sıcak olarak günde 2 – 5 fincan içilebilir.

Bitkinin çiğneme yoluylada kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Tohumu kaynatıldıktan sonra balı tatlandırıcı olarak kullanıp içilmeye devam edilirse, iltihap kurutur ve bronşite karşı muazzam bir etkiye sahiptir. sifalibitkilerinizcom. Yatmadan önce 1-2 tatlı kaşığı öğütülmüş anason ılık suyla içen bayanların menapoz şikayetlerini ortadan kaldırır. Demlenerek kullanımı şarttır.

Anason tohumui biberiye ve sinirli ot kaynatılarak elde edilen karışım balla tatlandırılıp içilmeye devam edilirse, astıma bağlı nefes darlığına engel olur ve şifa verir.

Sinirleride yatıştırıcı etkisi inkar edilemez derecede vardır. 1 su bardağı kaynar suya, 1 tatlı kaşığı anason atıldıktan ve bal yada şeker ile hafif bir tatlandırılıp, oluşan karışım içilirse, hazımsızlık ve bağırsak gazlarını giderir.

Uyarı: Anason çok miktarda kullanılırsa uyuşukluk, baş ağrısı ve görme zorluğuna neden olabilir. Anasona veya anetole karşı alerjisi bulunan kişilere önerilmez. Beyni uyuşturduğu için bebeklerde kullanılması kesinlikle önerilmez.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.