Andız Otu Faydaları

Andız Otu Faydaları

Andız Otu Kullanımı ve Faydaları

Andız Otu (Inula helenium) 2 metreye kadar uzayabilen, geniş ve yumuşak yapraklı, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçeklerinin başı sarı saçaklar halindedir. Sulak ve rutubetli yerlerde yetişir. Tadı acı, kokusu güçlüdür. İçerisinde inulin adlı madde ve meyve şekeri bulunur.

Andız Otunun Bilinen Yararları

Vücuda kuvvet verir. Gaz söktürücüdür. Göğsü yumuşatır, balgamı söker ve öksürüğü keser. Bu etkileri ile bronşit ve soğuk algınlığına iyi gelir. Nefes darlığını giderir. Başta mide ve bağırsak hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi hastalıklarında faydalıdır. Ülser şikayetlerini azaltır. İdrarı ve safra salgılarını arttırır. Vücutta biriken fazla tuzu dışarı atarak vücutta aşırı su toplanmasını önler. Bağırsak solucanlarını düşürmeye yardımcı olur. İdrar yolu iltihaplarında ve adet zorluğunda faydalıdır. Tümörlerin gelişimini durdurduğu kanıtlanmıştır. Tansiyon yüksekliğini ayarlamaktadır. Akciğer iltihabında kullanılabilmektedir. Üremi, nefrit, sistit, idrar yolları hastalıklarında faydalıdır. Ülser şikayetlerini azaltır. Kaşıntıları keser. Mideyi kuvvetlendirir.

Andız Otu Kökü Nasıl Kullanılır?

Andız otunun kökleri doğranıp suda kaynatılarak çay yapılabilir. Mide ve solunum yolu rahatsızlıklarına karşı kullanılmasının yanında, harici olarak egzama ve uyuza karşı da kullanılmaktadır. Mutfaklarda baharat olarak da kullanılmaktadır. sifalibitkilerinizcom. Tazeyken toplanıp, yıkanan kökler havanda dövülür. Daha sonra damılıtılıp suyu içilen andız bitkisi, yukarıda geçen tüm hastalıklara şifa verir.

Ayrıca, andızın kökü dövüldükten sonra bir miktar zencefil tozu eklenir ve vücutta şiş olan yere yahut yılan sokmasına yakalanan bölgeye lapa olarak uygulanırsa; şişi dindirir ve zehiri yok eder.

1 lt suya 15 gr ufalanmış andız kökü gelecek kadar konulur. 15 dk. kaynatıldıktan sonra 2 saat demleye bırakılır ve süzülür. Yemeklerden önce sıcak olarak günde 3 çay bardağı içilir.

Egzamaya andızın kökü zeytinyağıyla merhem yapılır ve hastalıklı bölgeye sürülür.

Yan Etkileri: Yüksek doz ve aşırı kullanımda mide bulantısı yapabilmektedir. Alerjisi olanlara tavsiye edilmez. Fazla miktarda alınırsa kusma ve ishal yapabileceği gibi kramplara ve felce de neden olabilir. Başka bir yan etkisi bulunmamaktadır.  Ayrıca, çocuklarda dozaj yarıma indirilmelidir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.