Ardıç Ağacı Faydaları Nelerdir

Ardıç Ağacı Faydaları Nelerdir

Ardıç Ağacı ve Tohumunun Faydaları

Ardıç Ağacı (Juniperus Communis) güzel kokulu, sivri ve uzun yaprakları; parlak siyah, kozalak şeklinde meyveleri olan, ortalama 8-9 metreye kadar uzayabilen bir ağaçtır. 600 yıl yaşayabilir. Meyvelerine Ardıç Tohumu da denilir. Uçucu yağ, organik asitler, reçine, acı madde, glikoz ve sakaroz içerir. C vitamini açısından da zengindir.

Ardıçın Bilinen Yararları

Uyarıcı ve iştah açıcıdır. Vücuda kuvvet verir. Kansızlığa iyi gelir. Hastalıklarda, iyileşme süresini kısaltır. Antiseptiktir. Kandaki şeker oranını düşürür. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser, adet ağrılarını azaltır. Kuvvetli bir idrar söktürücü olan Ardıç, böbrekleri ve idrar yollarını temizler. Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Terletici bir bitki olduğu için vücutta biriken fazla suyu boşaltmaya yardımcı olur. Romatizma şikayetlerini azaltır. Solunum yollarını açıcı etkisi ve içerdiği C vitamini ile soğuk algınlığına karşı faydalıdır. Taze dallarının çayı zayıflamak için kullanılır. Taze meyvelerin ezilmesiyle elde edilen şurup öksürüğe çok iyi gelir. Dallarından yapılan merhem deri üzerine sürülerek ovulursa, cilt hastalıklarına iyi gelir. Kanı temizler bunun için ilk gün 4 tane ardıç meyvesi yenilir. Sonra her gün bir tane artırılarak 12 gün devam edilir. On ikinci günün sonunda birer adet azaltılarak 12 günde böyle yemeye devam edilirse kanı temizler.

Ardıç Nasıl Kullanılır?

Ardıç tohumu kurutulup yenebileceği gibi toz haline getirilerek (kaynatmadan) suya karıştırarak da kullanılabilir. Ardıç tohumunun dışında, ardıcın odunu ve dallarından elde edilen ardıç katranı da kullanılır. Odunundan kalem yapılır, dallarından elde edilen katran ise egzama ve uyuz gibi bazı cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.

Ardıç meyvesinin yaprakları kaynatılır ve balla tatlandırılarak içilirse mide ağrısına, gastrite, öksürük ve bronşite iyi gelir.40 gr. ardıç tohumu 1 lt. suda kaynatır ve sabah akşam birer bardak olmak kaydıyla içilir.

20 gr. ardıç tohumu yada yaprağı, 20 gr. biberiye ile 1lt. suya denk gelecek şekilde kaynatılır ve bal ile tatlandırılıp içilirse; idrar söktürüp, mideyi uyarır.

Ardıç ağacının yaprakları, nane ile kaynatılıp, bal ile tatlandırılarak yemeklerde sonra 1 çay bardağı olmak kaydıyla içilirse hazmı müthiş derecede kolaylaşmasını etkiler. sifalibitkilerinizcom

Hafifce dövülmüş meyvelerinden 1 çoba kaşığı 400 gr. kaynayan suya atılarak su ateşten indirilir. 2 saat demlendirilerek günde 4 defa yemeklerden önce içilir.

Yan Etkileri: Uzun süreli ve yüksek dozlarda kullanılması böbreklerde tahriş yapabilmektedir. Böbrek rahatsızlığı olan kişiler ve hamile kadınların uzman hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.