Arpanın Faydaları Nelerdir

Arpanın Faydaları Nelerdir

Arpa Kullanımı ve Faydaları

Arpa (hordeum vulgare) Buğdaygillerden; taneleri ekmek ve bira yapmakta kullanılan bir bitkidir.  Nişastası bol bir bitkidir. Protein, B1, B3, B6 vitaminleri ile demir, magnezyum, selenyum, potasyum, fosfor ve manganez mineralleri açısından zengin bir besindir.

Arpanın Bilinen Yararları

İdrar söktürücü özelliği ile idrar yollarını ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Dil iltihaplarına karşı da yararlıdır. Böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Arpa, sirke ile kaynatılıp uyuz, egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarına sürülürse faydalı olur. Prostat büyümesini önler. Baş ve boğaz ağrılarını dindirir. Temriye ve mayasılda haricen kullanılır. Kansere karşı koruma sağlar. sifalibitkilerinizcom. Mide bulantısına iyi gelir.

Arpa Nasıl Kullanılır?

Taneleri ekmek yapımında kullanılır. Ayrıca, hayvan yemi olarak da kullanılır. Kavrulup kahveye karıştırılır. Arpa saplarının ezilip un haline getirildikten sonra katırtırnağı otu, mine çiçeği ve papatya ile birlikte kaynatılması ile elde edilen arpa çayı yatıştırıcıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Spazmlara karşı da koruyucudur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.