Aslan Kuyruğu Faydaları

Aslan Kuyruğu Faydaları

Aslan Kuyruğu Aslan Otu ve Faydaları

Aslankuyruğu (Leonurus cardiaca) Ballıbabagillerden; bir çeşit bitkidir. Dalları çoktur. Hepsi bir daldan çıkar ve dört köşelidir.Daha çok bahçe ve çayırlarda kullanılan bu bitkinin yaprakları şifa doludur.

Aslan Kuyruğunun Bilinen Yararları

Vücuda rahatlık verir. Ciğerleri ve göğsü temizler. Dalağın iyi çalışmasını sağlar. Ateş düşürücü olarak kullanılır. Vücuda zindelik verir. Terletici olarak kullanlır. Cinsel soğukluk yaşayan kişilerde ve kısırlık tedavisinde tavsiye edilmektedir. Ciğerleri temizler. Astım ve bronşit hastaları için faydalıdır. Migren hastalığına ve baş ağrılarına iyi gelir. Cilt hastalıklarından, sedef ve egzamaya iyi gelir. Kalp yetmezliğinde, kalp hızı ve aritmilerin tedavisinde kullanılır.

Bitkisel tedavi amacı ile 1 bardak suyun içine 1 tutam kadar kıyılmış aslan kuyruğu konarak, 8 ile 10 saat kadar bekletilir. Bu karışımın 1 gün içinde tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca aslan kuyruğu toz haline getirilerek her gün 1 gram olarak da içilebilir.

Bu bitkiyi çay olarak tüketmek istiyorsanız, 200 ml kaynar suya 2 ile 4 gram bitkiyi atıp demleyerek tüketebilirsiniz. Bu çayı günde 3 defa demleyip tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Kullanım Şekli ve Dozaj: Birçok kaynakta bu bitkinin medikal amaçlı kullanımı için tipik bir dozaj şekli belirtilmemiştir. Ancak bazı kaynaklarda, bitkinin oral olarak kullanımı için günlük 4,5 gram dozunda alınması gerektiği belirtilmiştir. sifalibitkilerinizcom

Eğer bu bitkiyi çay olarak tüketmeyi tercih ediyorsanız, 2-4 gram bitkiyi yaklaşık 200 ml kaynar suya atıp demleyerek tüketiniz. Bu çayı günde 3 kez demleyerek tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Aslan kuyruğunun 1:1 oranında hazırlanmış sıvı ekstresinden ise günde 3 kez 2-4 ml kullanılması tavsiye edilir.

Güvenlik ve Yan Etkileri: Aslan kuyruğunun medikal amaçlar için uygun dozlarda kullanımı güvenli kabul edilmektedir.

Bu bitki, uterus kasılmasına yol açabileceği için gebelik döneminde kullanımı güvenli değildir.

Aslan kuyruğunun güvenilirliği, emziren kadınlar üzerinde test edilmediği için, bu konuda herhangibir bilgi yoktur ve kullanımından kaçınılması tavsiye edilir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.