Aslanpençesi Faydaları Nelerdir

Aslanpençesi Faydaları Nelerdir

Testere Dişli Aslan Pençesi ve Faydaları

Aslan Pençesi (Alchemilla vulgaris) Gülgillerden; çayırlarda, ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. Çiçekleri; ufak yıldız şeklinde olup, yeşilimtıraktır. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur. İçerisinde tanen ve uçucu yağlar barındırır.

Aslanpençesinin Bilinen Yararları

Vücuda kuvvet verir. Ateşi düşürür ve baş ağrısını keser. Anne sütünü arttırır. Pek çok kanser türüne karşı önleyici ve koruyucudur. Böbreklerin ve prostatın düzenli çalışmasına yardımcı olur. Ağız yaralarında ve boğaz iltihaplarında faydalıdır. Kan durdurucu ve yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkileri de vardır. Saralılara faydalıdır. Yarımbaş ağrılarını keser. Uykusuzluk ve sindirim sistemi bozukluklarına iyi gelen aslanpençesi, kan şekerinin yükselmesini önleyici etkisi ile şeker hastaları için de faydalıdır. Özellikle kadınlar üzerinde çok faydalı etkileri olan aslanpençesi, düzensiz adet görenlerde adetleri düzenler ve kolaylaştırır. Menopoz dönemindeki stres, gerginlik ve terlemeyi azaltır. Döl yatağını kuvvetlendirir. Hamilelik devrini kolaştırır. Yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Romatizmal ağrılara iyi gelmektedir. Bağırsak gazlarını giderici niteliktedir. Zor doğum yapan ve düşük yapma olasılığı yüksek olan kadınlar kullanabilir. Mide spazmında, karaciğer şişliğinde, sinir yorğunluğunda ve damar sertliğinde çok yararlıdır.

Aslan Pençesi Nasıl Kullanılır?

Taze yaprakları salatalara katılabileceği gibi yaprakları ve çiçekli sapları kurutulduktan sonra suda kaynatılarak kullanılabilir. Bu su çay olarak içilebileceği gibi boğaz iltihaplarında gargara olarak, akne ve yaraları iyileştirmek için de haricen kompres olarak kullanılır.

Yarım tatlı kaşığı aslanpençesi otunu ince kıyılmış halde orta boy bir su bardağı kararında kaynar derecede sıcak suyla haşlanır ve 1 dk. demlendikten sonra (içeriğindeki vitaminlerin kaybolmaması ve uçup gitmemesi için) süzülür. Günde 2-4 bardak taze demlenmiş çay yudum yudum alınarak içilir.

1lt suya 1 çay bardağı aslanpençesi otu denk gelecek şekilde 5 dk. kaynatılır. Kaynadıktan sonra 30 dk. demlemeye bırakılır ve demlendikten sonra süzülür. sifalibitkilerinizcom. Yemeklerde günde 3 çay bardağı içilir.

Diş çekiminden sonra bu çay ile ağız gargarası yapılırsa, daha çabuk iyileşmesinde etki gösterir.

Yapraklar salataya katılabilir ve çiğ olarak yenmesinde hiçbir mahsur bulunmamaktadır. Kas erimesi içinde şifalı bir etki gösterebilmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.