Asmanın Faydaları

Asmanın Faydaları

 Asma ve Asma Yaprağının Faydaları

Asma (Vitales) tırmanıcı, sert kabuklu bir bitki olan Asmanın binlerce çeşidi vardır. Meyvesi olan üzüm, besleyici değeri yüksek bir besindir. Ayrıca asma yaprağı da oldukça besleyicidir. Yapraklarının taban kısmı kalp şeklindedir. Kenarları dişli ve ucu sivridir. Üst yüzleri tüysüz, alt yüzleri ise tüylüdür. Meyvelerine üzüm denir. Kuru veya yaş olarak yenir. A, B, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra bolca minarel bulundurur.

Asmanın Bilinen Yararları

Vücuda kuvvet verir. İshali keser. Sarılığa karşı faydalıdır. Toplardamarları güçlendirici etkiye sahip olan asma yaprakları bacak damarlarındaki şişmelerde, varis ve hemoroitte faydalı olmasının yanında rahim kanamalarını da durdurmaya yardımcı olur. Ayrıca, gerek asma yaprağı gerekse kuru üzüm hafızayı kuvvetlendirmekte etkilidir.

Asma Nasıl Kullanılır?

Asmanın meyvesi yaş ve kuru olarak tüketilir. Asma Yaprağı ise yemeklerde ve dolma yapımında kullanılır. Asma yaprağının tıbbi etkilerinden birisi de kanamayı durdurmaya yardımcı olmasıdır. Asma yaprağı kaynatılarak elde edilen su düzenli olarak içilmeye devam edilirse alkolü bırakmaya yardımcı olur.

Asma dallarını yakarak elde edilen kül, sirke, gülyağı ve sedef bitkisiyle birlikte merhem yapılıp sarılırsa, dalak bölgesinde meydana gelen şişliğe yararı olur. sifalibitkilerinizcom. Asmanın çiçeğinin yağı yine gül yağıyla aynı etkiyi gösterir ve kabız yapmaktadır. Üzüm ağacının faydaları yine çoktur. Eskiden sigara bırakmada tefrin denen saplarının kullanıldığı bilinmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.