Aspir Bitkisi Faydaları

Aspir Bitkisi Faydaları

Aspir Çiçeği ve Tohumunun Faydaları

Aspir Bitkisi (Carthamus tinctorius) yalancı safran olarak da bilinen Aspir Bitkisi, 80-100 cm kadar boylanabilen, sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Özellikle aspir tohumu yağ açısından zengindir.

Aspir Bitkisinin Bilinen Yararları

Müshil etkisi ile kabızlığa karşı faydalıdır. Kolesterolü ve kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Başta prostat ve göğüs kanseri olmak üzere kansere karşı da koruyucudur. Adet kanamalarını kolaylaştırır. Vücutta biriken fazla yağı eriterek kilo vermeyi kolaylaştırdığı gibi yağ dokusunun enerjiye ve kas dokusuna dönüşmesine de katkıda bulunur. Ayrıca, kas dokusunu ve kütlesini koruyucu ve yaşlanmanın etkilerini azaltıcıdır.

Aspir tohumu metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, içerdiği Konjuge Linoleik Asit yağ moleküllerini daha ufak moleküllere dönüştürdüğünden, vücutta biriken yağları eriterek kilo vermeye yardımcı olur. Cinsel isteği arttırır, vücuda dinçlik verir. Hücre yenileyici özelliği vardır, cildi nemlendirir. Kolesterolü ve kan şekerini dengeler.

Aspir Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aspir tohumu ve çiçeği kurutulduktan sonra kaynatılarak kullanılır. Ayrıca, tohumlarından aspir yağı elde edilir. Aspir yağı, romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrılarını hafifletir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.