At Kestanesinin Faydaları Nelerdir

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir

At Kestanesi ve Faydaları

At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum) kestaneye benzer meyveler veren, 15-20 metre yüksekliğinde, iri gövdeli ve daha çok süs ağacı olarak yetiştirilen bir ağaçtır. Tanen, saponinler, glikozitler ve acı madde içerir.

At Kestanesinin Bilinen Yararları

Vücuda kuvvet verir. Güçlü bir antioksidandır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Romatizma ve mafsal ağrılarını dindirir. Ateş düşürücüdür. At kestanesi yağı ciltteki çatlaklara iyi gelir ve kırışıklıkları azaltır. İdrar yollarındaki taşları düşürmeye yardımcı olur. İçerisindeki Aescin adlı madde özellikle kılcal damarlar üzerinde etkili olarak damarları güçlendirir ve esnekliklerini arttırır. Böylece, başta varis ve basur olmak üzere vücuttaki şişlikleri önleyici ve iyileştirici etki gösterir. Ciltteki genişlemiş gözenekleri kapatıyor, yüzdeki kırmızı görünen kılcal damarları yok ediyor. Bu özellikler atkestanesinin damar büzücü oluşundan kaynaklanıyor.

Günümüzde birçok botox etkisi yapan krem, vücut bakım ürünü ve sıkıştırıcılarda atkestanesi bulunuyor. Romatizmal ağrılar, kas ağrıları, saç dökülmesi, yüzdeki güneş lekeleri, damar ağrıları ve göğüslerin toparlanmasında son derece etkili olan atkestanesi, hemoroit tedavisinde kullanılır; bacaklardaki variste dolaşımı düzenler, ağrıları dindirir, gevşemiş boyun derisini sıkıştırır.

At Kestanesi Nasıl Kullanılır?

At kestanesi daha çok harici olarak kullanılır. At Kestanesinin kabukları ateş düşürmek için, tohumları ise romatizma ağrılarına karşı kullanılır. At kestanesi tohumu, tentürü, merhemi ve yağı kullanılır. Bunun yanında, at kestanesi ekstresi şeklinde hazır ürünler bulmak mümkündür.

Sonbaharda yere düşen atkestaneleri, dış kabukları soyulduktan sonra kıyılır ve kurutulmaya bırakılır. Kuruduktan sonra atkestaneleri, kahve değirmeninde un gibi öğütülür. 3 gün sabahları, aç karnına 1 çay kaşığı su ile birlikte içilir.

İnce kıyılmış kestanelerden bir kahve kaşığı 0,5 litre suda haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. Yapraklardan ise aynı miktar suya bir çorba kaşığı konularak aynı şekilde kullanılır.

Kestaneler öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak suya bir kaşık toz konularak günde üç kere içilirse basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir. sifalibitkilerinizcom. Nezle ve nefes darlığına da iyi gelir.

1-2 tatlı kaşığına denk gelecek atkestanesi unu, tohum parçalarıyla yada ağacın yaprağından bir miktar alındıktan sonra üzerine 1 su bardağı sıcak su konulur. 15-20 dk. demleme süresi geçtikten sonra balla karıştırılıp (tatlandırmak için), günde 3 defa birer bardak içilirse şifa olur. Günde en fazla 2 çay bardağı içilirse, ishali kesici etki gösterir. Yemeklerden 30 dk. önce bir çay kaşığı atkestanesi unu yutulursa, kanlı basura yarar sağlar.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.