Aynısafa Otunun Faydaları

Aynısafa Otunun Faydaları

Aynısafa Çiçeği Kallanımı ve Faydaları

Aynısafa (Calendula officinalis), Bileşikgillerden çiçekleri güzel, sarı ve turuncu renkli bir bitkidir. Haziran başlarında açar. Sonbahar sonuna kadar ortalikta görünürler. Mevsimlik bir bahçe bitkisidir. Portakal nergisi olarakta bilinir.

Aynısafa Çiçeğinin Bilinen Yararları

İdrar söktürür. Vücudu güçlendirir. Terletir. Yüksek tansiyonu düşürür. Anti-bakterilyel bir etkisi vardır. İltihap kurutucu ve çözücüdür. Yara ve mantar hastalıklarına faydalı etki göstermektedir. Safra salgılarını arttırır. Ağrı kesici olarak kullanılır. 12 parmak bağırsağı ülserlerinde kullanılabilir. Sürekli kramp ağrısı yaşayanların kullanması önerilir. Lenf sistemini temizleyici özelliği vardır. Nikris ve sıracada da faydalıdır. İştah arttırır. Aybaşı kanını söktürür ve aybaşı kanamalarının normal olmasını sağlar. Diş etlerine sürüldüğünde dişleri saran reçine plakalarından dolayı oluşan rahatsızlıkları giderir. Kansere ve kanser türü çıbanlara karşı etki gösteren ve kullanılan bitkilerdendir. sifalibitkilerinizcom. Bütün yaralanmalarda, kanamalarda, eziklerde, yanıklarda, haşlanmalarda ve güneş yanıklarında yararlı bir etki gösterirken çabuk iyileşmesini kolaylaştırır.

Aynı Safa Nasıl Kullanılır?

Çay: Kurutulmuş çiçek yaprakları ve bitkinin yaprakları(ince ince kıyıldıktan sonra) ile bir harman yapılır. Yukarıdaki ihtiyaç durumlarında, 1-2 tatlı kaşığı 1 bardak kaynar suda 10-15 dk. demlemeye bırakılır.  Bu oluşan bitki çayından günde 3 defa birer bardak içilmelidir.

Tentür: 1 avuç dolusu çiçeği 1 litre cin veya votka içinde her gün ara sıra çalkalanarak 14 gün civarında güneşte bekletilir, süzülür.

Su: Sap, yaprak ve çiçekleri yıkanıp preslenmesi ile elde edilir.

Merhem: 4 Avuç dolusu yaprak, sap ve çiçek karışımı ince bir şekilde kıyılır. 500 gr. içyağı içinde kızdırın,karıştırın, kendini bırakınca ateşten alin, üstünü örtün ve bir gün soğumaya bırakın. Daha kıvamlı ve dayanıklı bir merhem için 250 gr. Vazelin katılabilir. Ertesi gün bir tülbentten geçirerek kavanozlara doldurun. Vazelin katkılı olan merhemi buz dolabında saklamak gerekmez, ancak serin bir yerde bekletilmelidir.

Banyo: 100 gr. bitki 3 litre suya aksamdan yatırılır. Banyodan evvel 5 dak. kaynatılır. Banyo suyuna katılır.

Uyarı: Hamileler kullanmamalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.