Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Ayva Ağacı ve Ayvanın Faydaları

Ayva (Cydonia oblonga), gülgiller (Rosaceae) ailesinden 4-5 m boylanan, kırmızı kahverengi gövdeli ağaç ve bu ağacın meyvesine verilen addır. Ayva ağacı derine gitmeyen yüzeysel kök sistemine sahiptir. Anavatanı Hazar denizi dolayları, Kuzey-Batı İran, Türkistan ve Kuzey Anadolu’dur.

İri ve pembe renkte çiçekler açan ayvanın meyvesi sarı renkli, tüylü, ufak çekirdekli, iri ve serttir. Ayva, özellikle A ve B vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Ayvanın Bilinen Yararları

Mide ve bağırsakları güçlendirir. İshali kesmekte etkilidir, fakat kabızlığa neden olabilir. Karaciğer tembelliğini giderir. Kanı temizler. Çarpıntıya iyi gelir. Bronşit ve verem gibi akciğer hastalıklarına ve öksürüğe karşı iyidir. Gelişmekte olan çocuklar için, özelikle kemik gelişimi açısından faydalıdır.

Ayva Nasıl Kullanılmalı?

Ayvanın çiğ olarak yenmesi ve sindirilmesi güçtür. Bu nedenle, komposto gibi pişirilerek ya da reçeli yapılarak yenmesi önerilir. Ayva çekirdekleri kaynatılıp elde edilen su, içilirse ses kısıklığı ve öksürüğe iyi gelir; saçlara sürülürse parlaklık verir, basur memelerine ve egzamaya sürüldüğünde şikayetlerin azaldığı görülür. Yüz ve boyun kırışıklığını giderir. Ayva ağacı yapraklarından çay yapılıp içilirse gerginliğe iyi gelir.

Grip ve soğuk algınlığı geçirenler bol bol ayva yemelidir. Ancak bu etkileri sadece ve sadece dilimlenerek yendiğinde gösterebilir. Halk arasında ufak bir kesim kaşık, çatal ya da benzeri nesnelerle yenmesinin sağlığa daha yararlı olduğuna inanarak; ayvanın faydalarından yararlanmak isterken zarar görürler. sifalibitkilerinizcom. Çünkü, Brenthill Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda; kaşık ve çatalda bulunan zealin maddesi, ayvadaki pektin ile birleştiğinde bağırsaklarda gaz yaptığı, dışkıyı da gereğinden fazla yumuşattığı ortaya çıkmıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Aslı Gizem Kırçar dedi ki:

    Çok güzel olmuş kim yazdıysa çok teşekkür ederiz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.