Baldıran Otunun Faydaları

Baldıran Otunun Faydaları

Baldıran Otu Kullanımı ve Faydaları

Baldıran otu (Conium maculatum), Maydanozgillerden nemli yerlerde yetişen 1-2 metre boyunda beyaz renkte çiçekler açan zehirli bir bitkidir. Ağuotu, baldırgan ve şeytantersi adlarıyla da bilinen Baldıran otu bitkisi gölgelik ve rutubetli yerleri sever. Yol ve tarla kenarlarında daha sık rastlanır. Başta konisin olmak üzere conin, conhydrin gibi alkoloidler ve organik asitler barındırır.

Baldıran Otunun Bilinen Yararları

Göğüs ağrısına, öksürüğe, nefes darlığına, idrar söktürmeye faydalıdır. Kaynatılıp lapası şişlik üzerine konursa şişliği indirir. Külleri saçlara sürülürse kuvvetlendirir. Ağrı ve spazmları giderir. Siyatik ve sarada etkilidir. Romatizma ağrılarını azaltır. Uyuz ve çıbanlara karşı da faydalıdır. Hekimlikte siyatik, tetanoz, epilepsi, trilemnius nevraljisi ve kore hastalığının tedavisinde kullanılır. sifalibitkilerinizcom

Baldıran Nasıl Kullanılır?

Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı tehlikelidir. Lapa haline getirilip haricen kullanılır. Baldıran zehiri hareket sinirlerini felç eder. 6 gr.’dan fazlası öldürücüdür.

Uyarı: İçeriğinde bulunan “Coniine“ maddesinin 0,5 ile 1 gr’mı yetişkin bir insanı öldürebilir. Ayrıca nefes yollarını felce uğratabilir. Kesinlikle hekim kontrolünde kullanılmalıdır.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.