Baldırıkara Otunun Faydaları

Baldırıkara Otunun Faydaları

Baldırıkara Otu Kullanımı ve Faydaları

Baldırıkara (Adiantum capillus veneris), yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetişir. Dere kenarı, kuyu duvarı gibi nemli yerlerde yetişen 30-40 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Venüssaçı olarak da bilinir. İçerisinde tanen, müsilaj, uçucu yağ ve bir miktar şeker bulunur.

Baldırıkara Otunun Bilinen Yararları

Böbrek ve meshanede olan taşları eritir. Mide ağrılarını keser. Göğsü yumuşatır. Balgamı söker ve öksürüğü keser. Soğuk algınlığı, grip ve bronşitte faydalıdır. Böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. Aybaşı kanamalarını düzenler. Derideki şişlikleri indirir. Saçları güçlendirir. Kepeği ve saç dökülmesini engeller. sifalibitkilerinizcom

Baldırıkara Otu Nasıl Kullanılır?

Şurubu yapılır. İlaçlara tat verici olarak da katılır. Yaprakları yaş ve kuru olarak kullanılır. 1 lt suya 50 gr kadar kuru bitki atılıp demlenerek içilebileceği gibi saç diplerine de sürülebilir. İçildiğinde bronşit ve soğuk algınlığına karşı faydalı olur. Saç diplerine sürülürse saç dökülmesini ve kepeği önlemeye yardımcı olur. Kurutulmuş elli- altmış gram bitki yaprağı bir litre suda kaynatılıp suyu ile saçlar yıkanırsa saçlar gür olur.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.