Balık Otu Faydaları

Balık Otu Faydaları

Balık Otu Kullanımı ve Faydaları

Balık otu (Hablülhilal), Menispermagiller familyanın alt grubu olan Balıkotgillerden gelen bir bitkidir. Balık otunun sadece meyveleri kullanılır. Çok zehirli olması nedeni ile yaprakları kullanılmaz yada kurutularak çayı yapılmaz. 50 santim boyundadır. Dalları yeşil ve tüylüdür. İlaç olarak yaprak ve çiçekleri kullanır.

Eski zamanlarda genellikle Hindistan da yetişen bu bitki şimdilerde ise ılıman iklime sahip olan hemen her yerde yetişmektedir. Özellikle Cava’da ve Malabar’da yetişmektedir. Bu bitkiye balık otu denmesinin sebebi Venediklerin ve Diğer Avrupa ülkelerinin deniz tutmasına karşı kullanılması ile başlamıştır. Daha sonra bu bitki balıkçılık tarafından balık tutmada kullanılmaya başlanmıştır. Bu bitkiyi yutan balıklar sersemleşerek bayılmaya başlarlar ve bu sadeye su üzerine çıkarak daha kolay yakalanmaları sağlanmaktadır. Bu sebeple bu bitkinin adı balık otu olarak bilinmeye başlanmıştır. Balık otu 3 ile 10 metre boyuna kadar sarmaşık şekilde büyümektedir. sifalibitkilerinizcom Balık otu yaprakları kalp şeklinde, kenarları düz ve dalgalı, sarımsı yeşil arası bir renktedir. Çiçekleri ise oldukça küçük, beyaz renktedir. Meyveleri morumsu bir renkte ve içerisinde çekirdekleri bulunur.

Balık Otunun Bilinen Yararları

Terletir, idrar söktürür. Vücudu rahatlatır. Had bronşit ve nezlede, bütün bulaşıcı hastalıklarda kullanılır.

Balık otunun meyvesi ayrıca seyahatlerde uzun yolculuklarda tutmalara karşı kullanılmaktadır. Ayrıca baş ağrısı, baş dönmesi, uykusuzluk çekme, uyuyamama, yorgunluk ve dermansızlık gibi hallerdede kullanılabilmektedir. Sabah uyandığımızda vücudumuzda bulunan uyuşukluğu atmak için kahve içebilmekle birlikte kahveden daha etkili olabilecek balık otu meyveside kullanılmaktadır. Bu bitkinin yapraklarından yapılan çaylar içilmemelidir, içilmez oldukça acı tat da ve zehirleyici olabiliyor.

Uyarı: Zehirli bir bitki olduğundan kesinlikle uzmanların kontrolünde kullanılmalıdır.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.