Bamyanın Faydaları Nelerdir

Bamyanın Faydaları Nelerdir

Bamya Kullanımı ve Faydaları

Bamya (Hibiscus Esculentus) daha çok ılıman iklimlerde yetişen Bamya, meyvesi yuvarlak, oval ve yeşil; yaprakları asma yaprağı şeklinde bir bitkidir. A vitamini B1, B2 ve C vitamini vardır. Magnezyun ve demir bakımındanda oldukca zengin bir bitkidir.

Bamyanın Bilinen Yararları

İçerisinde bulunan C vitamini, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak için önemlidir. Bamyanın çiçeği de faydalıdır. Çiçekleri ezilip kaynatılarak suyu içilirse göğsü rahatlatır ve yumuşatır. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak sindirim sistemine yardımcı olur. Lif oranı yüksek bir besin olan Bamya, idrar söktürücüdür ve kabızlığı gidermekte faydalıdır. Mineraller açısından da zengin bir sebze olan Bamya, halsizliğe iyi gelir. Stres ve depresyonu azaltırken, sinir sistemini korumaya da yardımcı olur. Retinayı korur ve kataraktını önlemede büyük destek olur. Kilo vermek isteyenler bamyayı tercih edebilir. Bamya, içeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde tokluk hissi yaratır. K vitamini güçlü kemikler inşa etmek ve kemik yapısını korumak için gereklidir. Kan pıhtılaşma proteinlerinin üretimi için önemli bir etkendir. Çözünür ve çözünmez lifler içerir. Çözünebilir lif metabolik toksinleri yok eder. sifalibitkilerinizcom Böylece kalp hastalığı riskini azaltır ve sindirim sistemi ile vücuttan dışarı zararlı toksinlerin atılmasını sağlar. Ülseri önlemede önemli bir etkisi olan bamya, sindirim sistemindeki asidi nötralize eder.

Bamya Nasıl Kullanılır ve Tüketilir?

Bamya, yaş ve kuru olarak tüketilebilir. Tazeyken toplanmalı ve tüketilmelidir, çünkü olgunlaştıkça kartlaşır. Bamyanın kurutulması, çiçek açar açmaz toplanıp ipe dizilerek güneş altında bekletilmesi ile olur.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.