Banotu Nedir, Banotu Faydaları

Banotu Nedir, Banotu Faydaları

Ban Otu Kullanımı ve Faydaları

Banotu (Hyoscyamus niger), uyuşturucu ve zehirli bir bitkidir. Açık yeşil renktedir. Her tarafında beyaz, uzun tüyler vardır. Çiçekleri sarımtırak, kırmızımsı mor renktedir. Meyvesinin içinde yüzlerce tohumu vardır. Daha çok yol kenarlarında ve harabelerde bulunan ve sarımtırak renkte çiçekler açan, 50-80 cm boylarında otsu bir bitkidir. Hyoscyamin, skopolamin ve atropin gibi alkaloitler içerir. Konca otu olarakta bilinir.

Ban Otunun Bilinen Yararları

Beyin hastalıkları, kore hastalığı ve nikriste faydalıdır. Kanı temizleyici, sakinleştirici, kramp çözücü etkilere sahiptir. Uykusuzluk ve ishali gidermeye yardımcı olur. Nefes darlığını önleyici etkisi ile astımlılara faydalıdır. Özellikle çocuklarda görülen gece altını ıslatma sorununu önlemeye yardımcı olur. Yaşa bağlı titremelerde faydalıdır. Mide ve bağırsak spazmlarını giderici etki gösterir. Banotunun içerdiği maddeler beyine ve sinirlere etki ettiği için ağrıları keser, fakat uyku ve uyuşukluk verir ve zehirlenmelere neden olabilir.

Banotunun yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Uyku ve uyuşukluk verebilir. Banotu kurutulup kaynatıldıktan sonra romatizma olan bölgeye sürülürse romatizma ağrısını keser.

Uyarı: Zehirlenmelere yol açabileceği için dikkatli olunmalı ve bir uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.