Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları

Barut Ağacı Kabuğunun Faydaları

Barut Ağacı Faydaları ve Zararları

Barut ağacı (Rhamnus frangula), Cehrigiller (Rhamnaceae) familyasından 4-5 m’ye kadar boylanan yaprak döken yavaş gelişen, siyah renkli meyveleri olan bir ağaçtır. Erkek Akdiken olarak da bilinir. İçerisinde tanen, acı madde, şekerler, saponin, frangulin gibi maddeler bulunur. Çiçekler Mayıs ile Haziran aylarında gelişir. Tohumlar Ekim-Kasım aylarında olgunlaşır.

Kabuğu mide ağrısı giderici ilaç yapımında kullanılır. Kabuk ve taze meyvesi bir boya maddesi içerir. Ayrıca kerestesi barut ve mangal kömürü yapımında kullanılır. sifalibitkilerinizom

Barut Ağacı Kabuğunun Bilinen Yararları

Kan dolaşımını düzenler. Safra yetersizliğine iyi gelir. Kusturucu özelliğe sahiptir. Sindirim sistemini düzenler. İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkili bir müshildir. Spazm çözücüdür. Sarılık, siroz gibi karaciğer hastalıklarında faydalıdır. Dolaşım bozukluğu, gut, hemoroit şikayetlerine karşı da etkilidir. Haricen; çıban ve yaralarda kullanılır. Yaraların iyileşmesini sağlar. Kabuğu mide ağrısı giderici ilaç yapımında kullanılır.

Barut Ağacı Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Orta yaşlı dallarının kabukları 1 yıl bekletildikten sonra toz haline getirilerek suda kaynatılmak suretiyle çayı yapılarak içilebileceği gibi bu çay haricen yaralara pansuman yapılarak yaraların iyileşmesinin hızlandırılması için de kullanılabilir. Taze kabuklar kusturucu etki gösterir. Bu nedenle, eğer kusturucu etkisinden faydalanılmak isteniyorsa taze kabuklar kullanılır.

Çay: Kıyılmış kabuklardardan 1 çorba kaşığı 0,5 litre suda 6 saat bekletilerek 10 dakika kaynatılır. Süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.