Basur Otunun Faydaları

Basur Otunun Faydaları

Basur Otu Kullanımı ve Faydaları

Basur otu (Ranunculus ficaria), Düğünçiçeğigiller familyasından; ilkbaharda çalılıklar arasında yetişen küçük bir bitkidir. Yaprakları üç parçalıdır. Yeşilimtıraktır. Yumruları yapraklarının arasındadır. Kökü küçüktür. Çiçekleri altın sarısı rengindedir. Sabahları açar, akşamları kapanırlar. Ev ilaçlarında kökleri kullanılır. Bol miktarda C vitamini içerir. Diğer isimleri Küçük Kırlangıç otu ve Düğün çiçeği olarak ta bilinir.

Basur Otunun Bilinen Yararları

Basur otu adında anlaşılacağı üzere genellikle Basur şikayetlerini gidermekte faydalıdır. Basur hastalığı bulunan kişilerin küçük basur otunu kullanarak bitkisel ve doğal yollarla ağrılarını dindirebilir veya tamamen kurtulabilirler.

Basur Otu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş kökü iyice kaynatılıp lapa haline gelene kadar karıştırılmalıdır. Macun kıvamına ulaştıktan sonra basur memelerine sürülerek kullanılır. Ayrıca, mikrop öldürücü etkisinden dolayı yara ve kesiklerin kenarlarını temizlemekte de kullanılabilir.

Ağız yoluyla hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Zehirlenme tehlikesi olduğundan dolayı sadece basur memelerine veya oluşan yaraların üzerine uygulayınız.

Uyarı: Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanılmaz. Diğer kullanımlar için bir uzman kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.