Beşparmak Otunun Faydaları

Beşparmak Otunun Faydaları

Beşparmak Otu Kullanımı ve Faydaları

Beşparmak Otu (Potentilla tormentilla) yaprak ve kökleri Temmuz, Ağustos aylarında toplanıp kurutulur. Çayırlık arazilerde ve yol kenarlarında yetişen, sarı renkte çiçekler açan, yaprakları beş parmak şeklinde olan, 40-50 cm boylarında yabani bir bitkidir. Tannik asit ve çeşitli glikozitler içerir.

Beşparmak Otunun Bilinen Yararları

Cildi yumuşatır ve cilt lekelerini çıkarır. Mayasılda faydalıdır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.Vücuda kuvvet verir. Bademcik, boğaz ve diş ağrılarını ve iltihaplarını giderir. Diş etlerini kuvvetlendirir. İshali keser. Mideyi kuvvetlendirir ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa boğaz ve bademcik iltihaplarına karşı faydalı olur. Bu gargara diş etlerini güçlendirir, diş ağrılarını ve iltihaplarını gidermeye de yardımcı olur. Çiçekleri haşlanarak cildi yumuşatmak ve ciltteki lekeleri çıkarmak için kullanılır. Diş ağrısında kökü çiğnenebilir. sifalibitkilerinizcom

4 bardak suya 50 gr. konarak 10 dakika kaynatılır. Soğuduktan sonra süzülür. Günde 3 kere yemeklerden evvel birer çay bardağı içilir. Gargara içinde aynı su kullanılır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.