Beyaz Çöpleme Faydaları

Beyaz Çöpleme Faydaları

Beyaz Çöpleme Bitkisi ve Faydaları

Beyaz Çöpleme (Veratrum album) yaylalarda ve orman açıklıklarında yetişir. Yeşile yakın beyaz renkte çiçekler açan, 1 metreye kadar uzayabilen, çok yıllık otsu bir bitkidir. Zehirli alkaloitler, reçine, nişasta, şeker ve çeşitli maddeler içerir.

Beyaz Çöplemenin Bilinen Yararları

Aksırtıcı özelliği ile burun tıkanıklıklarını açmakta etkilidir. Damarları genişletici ve kalbi yavaşlatıcı etkileri ile tansiyonu düşürür. Uyuz, sedef, sivilce gibi deri hastalıklarında faydalı olabilir.

Uyarı: Beyaz Çöpleme, bitkinin zehirli maddesinin vücuda girmesinden 3 ila 12 saat arasında ölüme neden olabilecek kadar zehirli bir bitkidir. Bu nedenle dahilen kullanılmamalıdır. Kusmaya neden olabilir. Uzman kontrolünde kullanılması önerilir.

Beyaz Çöpleme Nasıl Kullanılır?

Toprak altında kalan kısımlar toplanıp temizlendikten sonra kurutulur ve toz haline getirilip kullanılır. Zehirli bir bitki olduğu için dahilen kullanımı terk edilmiştir. Lapa haline getirilip haricen deri hastalıklarına karşı kullanılabilir. Başlıca zehirlenme belirtileri bulantı, kusma, ishal, kas krampları, nefes darlığı olarak ortaya çıkar.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Betül dedi ki:

    O zaman sedeften de kana karışabilir tehlikeli bir durum yeğenimde sedef var ama bunu kullanmam doğru olmaz sanırım.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.