Biberiyenin Faydaları Nelerdir

Biberiyenin Faydaları Nelerdir

Biberiye Otu Kullanımı ve Faydaları

Biberiye (Rosmarinus officinalis), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan, Akdeniz çevresinde çok yetişen; küçük, kalınca, ensiz ve kokulu yaprakları ile çiçeklerinden faydalanılan bir bitkidir. Boyu 2 metre kadardır. Çiçekleri mavi veya eflatundur. Biberiyenin, iğneye benzeyen kokulu yaprakları yazın toplanarak kurutulur. Biberiye süs bitkisi olarak da yetiştirilmektedir. İçeriğinde kafuru, sineol, kamfen, pinen, borneol ve bornilasetat vardır. Halk arasında Kuş Dili otu olarakta bilinir.

Biberiyenin Bilinen Yararları

Saç dökülmesini önler ve saçı besler. Biberiye infüzyonu ile yıkanan saçlar gürleşip güzelleşir. Hafızayı güçlendirir. Sindirime faydalı bir besin olan biberiye, mide ve bağırsakları uyararak hazmı kolaylaştırır. İdrarı ve bağırsak gazlarını söktürücüdür. Vücuda zindelik verir. Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Migren türü baş ağrılarını hafifletir, çarpıntıyı giderir. Astım ve bronşite karşı faydalıdır. Kansızlığa ve sarılığa iyi gelir. Biberiye yağı romatizma olan yere sürülürse romatizma ağrılarını dindirir.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiyenin yaprakları, yapraklarından elde edilen yağı ve çiçekleri kullanılır. Cilt bakımı için de kullanılan biberiye cilde esneklik ve sıkılık verir. Bir litre kadar suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp cilde sürülürse, cildi temizler ve yumuşatır. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir. Burkulan eklemlere ve deri yaralarına sürülürse faydası görülür.

Biberiyeyi saç bakımında kullanacaksanız en kolay yöntemlerden biri 5-10 damla biberiye yağını 250 ml su ile karıştırarak bu karışımı durulama suyu olarak kullanmaktır. sifalibitkilerinizcom. Saçlarınızı biberiyeli suyla duruladıktan sonra normal suyla durulamadan banyodan çıkın ve saçlarınızı doğal kurumaya bırakın.

Uyarı: Hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların, epilepsi hastalarının, yüksek tansiyon hastalarının biberiye ürünleri takviyesi kullanması önerilmez. Bazı kişilerde biberiye yağı alerjik tepkiye ve cilt tahrişine neden olabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.