Bit Otu Faydaları

  • 31 Aralık 2013
  • Yorum Yaz
  • 3.967 kez incelendi.
Bit Otu Faydaları

Bit Otu Kullanımı ve Faydaları

Bit otu (Delphinium staphisagria) bir metreye kadar uzayabilen, mor renkte çiçekler açan, iki yıllık, otsu bir bitkidir. Hazeran ya da Hezaren olarak da bilinir. İçerisinde çeşitli alkaloitler, sabit ve uçucu bir yağ bulunur. Çiçekler kullanılır. Çiçekler çiçek açma zamanında haziran ağustos aylarında toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru çiçekler mavi menekşe renginde, kokusuz ve kekre tattadır.

Bit Otu Nasıl Kullanılır?

Bit, pire gibi zararlı asalak ufak böcekleri öldürmekte kullanılır. sifalibitkilerinizcom

Meyve tohumları toz haline getirildikten sonra merhem olarak ya da kaynatılarak kullanılır. Oldukça zehirli bir bitki olduğu için dahili ve harici olarak kullanımı artık tercih edilmemektedir. Hazeran (Bit otu), yerine başka şifalı bitkiler kullanılmaktadır.

Bit Otu Yağının Saça Faydaları:

Saç dökülmesini ilk kullanımda engeller. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Saça parlaklık verir ve saçın hızlı uzamansını sağlar. Saç derisindeki bakteri ve kepek gibi oluşumları engeller. Saçların seyrek olduğu bölgelerde ise ölü olan saç diplerini canlandırır saç çıkmasına neden olur. Saç uçlarındaki kırıkları onarır. (bir çok etkenden perma, jöle, boya v.s saç işlemlerinin kalıcı olarak bıraktığı bozukluğu kalıcı biçimde onarır.)

Saça sürüldükten sonra 2 ile 3 saat arasında bekletilip yıkarken (şampunanınıza ilave edeceğiniz bitkisel Formülümüzle) gözle temasından kaçınılır. Daha Sonra Fön Kullanılmaz ve haftada 2 kez uygulanır.

Uyarı: Oldukça zehirli bir bitki olduğu için dahili ve harici olarak kullanımı artık tercih edilmemektedir. Vücuda uygulanmamalı ve temas ettirilmemelidir. Türkiye’de bit otu yağı alırken dikkatli olunmalıdır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.