Blueberry Faydaları

Blueberry Faydaları

Maviyemiş – Blueberry ve Faydaları

Yaban Mersini ılıman iklim kuşağına adapte olmuş bir meyve türü olup botanik olarak gerçek üzümler gurubunda yer almaktadır. Lipaka, yaban mersini olarakta adlandırılır.

Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler. Kan şekerini düşürür. Damar sertliği oluşumunu engeller. Varis ve basuru (hemoroit) iyileştirir. Sakinleştirici özelliği vardır. Ağız içi yaralarını iyileştirir. Kan kolesterolünü düşürür. Pektin içeriği yüksektir. Kalp krizi riskini azaltır. Gece görüş kabiliyetini artırır. HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır.

Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır. Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir. Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir. Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Taze olarak yenildiğinde kanı temizler. Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı görülür ve düzene sokmaktadır. Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir. Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür. sifalibitkilerinizcom. Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir. Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır. Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır. İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.