Burçak Bitkisinin Faydaları

Burçak Bitkisinin Faydaları

Burçak ve Burçağın Faydaları

Burçak (Lathyrus Sativus) Müdürmük olarak da bilinir. Taneleri mercimeğe benzer. 50 cm boylarında, türüne göre farklı farklı renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Hayvan yemi olarak kullanılır. A ve C vitaminleri açısında zengindir.

Yılık ve çok yıllık çeşitleri olan bitki dünyada Kuzey Yarım Küre’nin değişik bölgeleri ile Güney Tropik bölgelerde yetişir. Türkiye’de Ege Bölgesi ve Orta Anadolu’da yeşil yaprakları koyunların beslenmesinde, daneleri ise damızlık boğalar için yem olmak üzere yetiştirilir.

Burçağın Bilinen Yararları

Ciğeri besler. Ciğer, dalak tıkanıklığına çok faydalıdır. Süt yapar. İdrar söktürücüdür. Kalbi güçlendirir ve kalp hastalıklarına karşı korur. Taneleri isilik ve mayasıla iyi gelir. Unundan yapılan helva zayıf vücutlara kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır. Lapası sırt ağrılarını iyi eder. Lapası vücutta beliren lekelerin üzerine konursa çok faydalıdır. Vücudu güzelleştirir. Yine lapası kırılan kemiklerin üzerine bağlandığında iyileştirir. Lapası; ezik, çürük tedavisinde; taneleri ise, isilik ve mayasılda kullanılır. sifalibitkilerinizcom

Burçak Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Burçak Tohumu kurutulup toz haline getirildikten sonra çeşitli ilaç yapımında, burçak bitkisi de hayvan yemi olarak kullanılır. Ayrıca, lapası ve unu elde edilip tedavi için kullanılabilir. Burçak unu sirke ile karıştırılıp içilirse idrarı söktürür. Lapa haline getirilip kırıkların üzerine sarılırsa iyileşmesini kolaylaştırır. Ezik ve çürükler için de faydalıdır. Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Uyarı: Tohumlarının fazla miktarda ya da uzun süre kullanılması çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. MEHMET KOCAKAYA dedi ki:

    Burçak bitkisini veya tohumunu kalp rahatsızlığım nedeniyle nasıl kullanacağım?

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.